Soylu HDP’lileri saldırıdan saatler sonra aradı, Tuğluk’un ailesi ‘onurumuza saldırıdır’ deyip cenazeyi çıkarttı

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un 78 yaşında hayatını kaybeden annesinin cenazesine polis gözetiminde yapılan ırkçı saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, aile cenazesini çıkarttıktan sonra HDP Sözcüsü Osman Baydemir’i arayarak, “Gerekirse mezarlıkta 24 saat nöbet tutarım” diyerek cenaze aracını beklettiği, aile ise Soylu’nun bu sözlerine “Onurumuza saldırı oldu” diye karşılık verdi.

Ailenin “Cenazemizi memleketimizde defnedeceğiz” diyerek cenazeyi mezarlıktan çıkarttığı öğrenildi. Cenazeye katılan HDP’li Mahmut Toğrul, “Yaşanan bu olay ülkenin duygusal anlamda ne kadar bölündüğünü de göstermiş oldu” derken, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise “Cenaze saldırı meselesi aslında toplumsal dokunun ne kadar terörize edildiğinin örneğidir. Buna neden olan da siyasi iktidardır” dedi.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve eski parlamenter Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk dün gece Ankara’da yaşamını yitirmişti.
Ankara Batıkent’te bulunan Ergazi Pir Sultan Cem Evi’nde yapılan törenden sonra, Hatun Tuğluk’un cenazesi defnedilmek üzere Gölbaşı’na bağlı İncek Mahallesi’nde bulunan mezarlığa getirildi.
Cenaze törenine HDP Eş Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Kadın Sözcüsü Besime Konca ve Ahmet Türk’ün yanı sıra çok sayıda HDP’li vekil katıldı.
Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aysel Tuğluk’un da cenaze izni ile katıldığı cenaze töreni sırasında, ırkçı bir grup defin işlemi sırasında cenazesini defnetmeye çalışanlara sözlü saldırıda bulundu.
Cenaze defnedildikten sonra ise sayıları kalabalıklaşan ırkçı grup cenazeye katılanlara taş ve sopalarla fiziki saldırıda bulundu.
Tuğluk’un ailesi ise alanda polis bulunmasına rağmen devam eden saldırı karşısında Hatun Tuğluk’un cenazesinin saldırıya uğramaması için defnedildiği mezarlıktan çıkartarak tekrardan Ergazi Pir Sultan Cem Evi’ne götürdü. Cenazenin Dersim’de toprağa verileceği belirtiliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz