Yalçınkaya: Cemevleri Hatun ana için açılsın

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan ırkçı saldırının ardından Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya şu çağrıda bulundu: Yüzlerce yıllık tarih öğretmediyse Hatun Ana öğretti! Ölüsüne sahip çıkamayan dirisine sahip çıkamaz, ölüsünü veren dirisini verir! Bir akşam açın kapılarınızı herkese, içi Hatun Analar için sızlayan herkese ve Hatun Ana gibi mezarsız, topraksız bırakılan herkes için, Kürt, Türk, Ermeni, trans, sahipsiz, kimliksiz… Mezarsız gömülen herkes için Cem tutun, Cem olun!

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıya tepkiler sürerken, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, sosyal medya hesabı üzerinden çağrıda bulundu. Yalçınkaya, “Hatun ana için nerede cem tutuluyorsa oranın kapılarını sonuna kadar açın!” önerisinde bulundu.
‘YÜZLERCE TARİH ÖĞRETMEDİYSE…’
Alevilik üzerine çalışmalarıyla da tanınan Ayhan Yalçınkaya, “Hatun Analar için sızlayan herkese ve Hatun Ana gibi mezarsız, topraksız bırakılan herkes için Cem olun” diyerek, şu çağrıda bulundu:
“Bütün Alevilere, Alevi örgütlerine, dedelere, analara, babalara, halifelere, dedebabalara, şeyhlere, rayberlere, rehberlere, zakirlere, pirlere, anabacılara, anasultanlara, dikmelere, çıkmalara… Akla kim geliyorsa tümüne açık çağrımdır! Bu akşam, yetişmez derseniz yarın akşam, olmadı derseniz ertesi akşam, cemevlerinin, damevlerinin, meydanevlerinin, babadamların, hangahların, dergâhların, aklınıza neresi geliyorsa, nerede cem tutuluyorsa oranın kapılarını sonuna kadar açın!
Gazete Duvar


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz