TSK destekli cihatçı gruplar İdlip’e işgal operasyonu başlattı

Türkiye’nin Rusya ve İran’la Astana’da vardığı anlaşma doğrultusunda beklenen İdlip operasyonu  sabaha karşı başladı. Fırat Kalkanı bölgesindeki TSK destekli cihatçı gruplar Reyhanlı üzerinden İdlip’e geçerek Nusra militanlarıyla çatışmaya başladı.

Türkiye’nin Rusya ve İran’la Astana’da vardığı anlaşma doğrultusunda beklenen İdlib operasyonu sabaha karşı başladı.
Fırat Kalkanı bölgesindeki TSK destekli ÖSO çeteleri Reyhanlı üzerinden İdlib’e geçerek, son olarak Heyet-i Tahrir’uş Şam adını alan, El Kaide’nin Suriye kolu Nusra militanlarıyla çatışmaya başladı.
Suriye yönetimine yakın Al Masdar sitesi ise Türkiye-Suriye sınırına yakın Haddad kasabasında doğrudan TSK ile Nusra arasında çatışmalar yaşandığını yazdı.
Reyhanlı ve Altunözü ilçelerinin sınır hattının tamamı ve Yayladağı’nın doğu kesimindeki İdlib sınırı bütünüyle Nusra denetiminde ve bir cihatçı cennetine dönen İdlib’teki en güçlü örgüt Nusra.
“ÖSO” adı altındaki diğer cihatçı örgütlerin ise kendi başlarına Nusra’ya karşı koyacak bir askeri kapasitesi bulunmuyor. Bu da TSK’nın er ya da geç bu çatışmaya aktif olarak katılmasını kaçınılmaz kılıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz