Tarsus Cezaevi’nde kadın mahpuslar, süresiz dönüşümsüz açlık grevinde

Tarsus Cezaevi’ndeki kadın mahpuslar, hapishane koşullarının iyileştirilmesi ve işkencenin durması talebiyle yaptıkları uyarı açlık grevinin ardından herhangi bir iyileştirmeye gidilmediği için süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Tarsus T Tipi Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan 12 mahpus, süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Kadın mahpuslar, yasal haklarının tanınması ve kötü muamelenin son bulmasını talep ediyor.
DİHABER’in haberine göre, kadın tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, 7 Ağustos’ta kadın mahpuslar tarafından yapılan uyarı eyleminin ardından da koşulların düzeltilmemesi nedeniyle açlık grevine başladığını söyledi.

Çıplak arama dayatması ve yasal hakların gaspı

Bek, kadın tutuklularının taleplerini şöyle sıraladı:
“Yasal haklarının tanınması, cezaevi mevzuatının uygulanması, cezaevine girişte darp ve işkence uygulayan memurlar hakkında işlem yapılıp cezalandırılması, verilen dilekçe ve mektupların iletilmesi, cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına son verilmesi, tutukluların revir ve hastane taleplerinin yerine getirilmesi, ‘tek tip elbise’ uygulamasına geçilmemesi.”

‘Cezaevindeki durum kaygı verici’

Cezaevindeki durumun kaygı verici olduğunu ve bir an önce hak ihlallerinin sona erdirilmesini isteyen Bek, “Tutuklular yasal haklarının uygulanmasını talep ediyorlar. Onur kırıcı uygulamaların son bulmasını, kendilerinin muhatap alınmasını, can güvenliklerinin ve sağlık haklarının sağlanmasını istiyorlar” diye ekledi.

İlgili:  Hayvan hakkı mücadelesinde büyük kazanım: Kediyi işkence yaparak öldüren kişiye hapis cezası!
Uyarı eyleminden sonuç alınamadı

Tarsus Cezaevi’nde kadın mahpuslar, 7 Ağustos’ta 52 kadın, devam eden işkenceler nedeniyle cezaevi yönetimine uyarı amaçlı 8 Ağustos’ta 5 günlük açlık grevi başlatmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz