Tahir Elçi’nin başlattığı proje tamamlandı

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi’nin başlattığı ‘faili meçhul’ cinayetlerle ilgili soruşturmalara kaynak sağlaması amacıyla bir veri tabanı oluşturma projesini tamamladı.


28 Kasım 2015′ Diyarbakır’da katledilen Diyarbakır Eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ‘faili meçhul’ cinayetlerin soruşturulmasında kaynak oluşturabilecek proje tamamlandı. Yaklaşık 18 ay süren çalışmada hedef hem cinayetleri belirlemek hem de faillerini yargı karşısına çıkarmaktı.
Amerika’nın Sesi Türkçe’den Mahmut Bozarslan’ın haberine göre Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Baronun ve üyelerinin yıllarca faili meçhul cinayetleri aydınlatmaya çalıştığını belirtti. Bozarslan, kamu görevlilerinin ağır insan hakkı ihlali anlamına gelen ve tüm kamuoyunca bilinen 90’lı yıllardaki birçok ağır vakası olduğunu vurgularken, “Bu kamu görevlileri işlemiş oldukları suçlardan kaynaklı herhangi bir yargılama veya herhangi bir cezai yaptırımla karşı karşıya gelmemiştir. Türkiye yargı sisteminin en büyük sorunlarından biri bu bahsettiğimiz cezasızlık sistemidir. Biz de bu cezasızlık meselesi ile hem bir veri oluşturmak hem de açılmış birkaç davayı takip etmek, o davalara dahil olmak, o davalarda mağdur tarafın yanında yer alarak duruşmalara katılmak, geçmişin aydınlatılması, geçmişle hesaplaşmak ve bu cezasızlık ikliminin ortadan kaldırılmasında fayda sağlamayı amaçladık” dedi.
“AĞIR İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE ZAMAN AŞIMI OLMAMALI”
Faili meçhullerin yoğun olduğu 90’lı yıllarda işlenen cinayetlerin birçoğunun zaman aşımına uğradığını belirten Özmen, ” Ben kişisel olarak işkence ve yaşam hakkına yönelik bu tarz ağır insan hakkı ihlallerinde zaman aşımı kavramının uygulanmamasından yanayım. Bizim hazırladığımız veri tabanı belki bu yola çıkış için bir nokta olacaktır. Hangi savcıdan ne kadar dosya olduğunun tespiti açısından önemli bir belge bu çalışma. Özellikle kamu otoritesinin dikkatini çekmek, Adalet Bakanlığı’nın dikkatini çekmek ve onları harekete geçirmek, etkili bir soruşturmayla yürütülerek faillerine ulaşmayı sağlamaktır amacımız” dedi.
Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, elde ettikleri dosyaları Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) sunacaklarını ifade ederken, “Bu faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, faillerinin yargı karşısına çıkarılması ve Türkiye’deki cezasızlık ikliminin ortadan kaldırılması. İnsan hakları ihlali oluşturan ve kamu görevlileri tarafından işlenen suçların cezasızlığı ne yazık ki bugün de devam ediyor. Geçmişte de işlenmiş olsa mevcut iktidar bu cinayetleri aydınlatmaktan sorumludur. Bizim talebimizde aydınlatılması ve gün yüzüne çıkarılmasıdır” diye sözlerine ekledi.
İleri haber
 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz