Nuriye-Semih için yürüdü, üç aydır ev hapsinde, iddianame bile yok!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla dayanışma için İzmir’den Ankara’ya yürüyen Adem Kızılçay, 3 aydır ailesinin yaşadığı köyde ev hapsi cezası çekiyor. Savcılık tarafından iddianamesi henüz hazırlanmayan Kızılçay, 10 Ekim katliamında kaybettiği kardeşinin duruşmasına da izin verilmediği için katılamadı.

KHK’yle ihraç edilmelerini protesto için açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İzmir’den Ankara’ya yürüyen ve ev hapsi cezası alan Adem Kızılçay, 3 aydır ailesinin yaşadığı köyden çıkamıyor. Hastaneye gitmek istediğinde jandarmanın “Biz izin veremeyiz” dediği Kızılçay’ın savcılık tarafından iddianamesi henüz hazırlanmadı.
“ELİM KOLUM BAĞLI YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUM”
Ankara’ya 10 kilometre kala gözaltına alınan ve mahkeme tarafından ev hapsi cezası verilen Adem Kızılçay, Kastamonu’nun Tosya ilçesine bağlı Aşağıkayı tutsak hayatı yaşıyor. Jandarma, imza atma zorunluluğu olmayan Kızılçay’ı köye gelerek kontrol ediyor.
Savcı tarafından iddianame henüz hazırlanmadığı için ne kadar daha köyde kalacağını bilemediğini söyleyen Kızılçay “Ev hapsinde elim kolum bağlı bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Bu süreç psikolojimi oldukça yıprattı ve direncimi kırdı. Sürenin ne zaman dolacağını da bilmediğim için çaresizce bekliyorum”dedi.
“EZİYET ÇEKİYORLAR”
10 Ekim Ankara Katliamı’nda kardeşi İsmail Kızılçay’ı kaybeden Adem Kızılçay, davanın 5. tur duruşmalarına ev hapsi cezası nedeniyle katılamadı.
Avukat Kazım Bayraktar’ın istediği izin talebi mahkemece reddedildi. Müvekkilinin, katliamın ikinci yılında Ankara’da yapılacak anmaya da katılamayacağını söyleyen Bayraktar şöyle devam etti:
Adem Kızılçay’a Nuriye ve Semih için yaptığı hukuka uygun protesto eyleminden kaynaklı eziyet çektiriyorlar. Kardeşinin davasında taraf olmasına rağmen ona bile gelmesine müsaade etmediler. Bu süreçte ev hapsi cezası vermenin hiçbir anlamı yok. Çok basit bir şey olmasına rağmen davası henüz da açılmadı. Savcı ev hapsini uzatmak için dosyayı oyalıyor.
“EMEKÇİLERİN SESİNİ DUYURMAK İÇİN PLANLARIM VAR”
12 Eylül darbesi ardından 3 yıl tutuklu kalan Adem Kızılçay askeri yönetimin kendisini yalnızca bir kez mahkemeye çıkardığını ve yargılama yapmadığını söyledi. Ne zaman biteceğini bilmediği ev hapsinin de o döneme benzediğini aktaran Kızılçay şunları söyledi:
Dağ başında bir köyde tutuluyorum. Ülkenin her tarafı kaynıyorken mahkemeye dahi çıkarılmıyorum. Yaşananları köyde internet çekerse sosyal medyadan öğreniyorum. Gündeme damgasını iktidar vuruyor. Hak, emek mücadelesi verenlerin gündemi belirleme imkanı yok. Ben ev hapsinden çıktığımda kendi gündemimi belirleyeceğim. Emekçilerin sesini duyurmak için çeşitli planlarım var.
Gazete Duvar


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz