Nuriye ve Semih İçin Dayanışma’ya polis saldırısı: 35 gözaltı

Kadıköy’de Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir araya gelenler karşısında polis barikatını buldu. Polis, oturma eylemi ve yürüyüş yapmanın yasadışı olduğunu ileri sürerek saldırdı, 35 kişi gözaltına alındı.


OHAL KHK’leri ile işten atılmaları üzerine başlattıkları direniş 269, açlık grevleri ise 149. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tahliye edilip işlerine iade edilmelerini isteyen Nuriye ve Semih Dayanışma Platformu, dokuzuncu defa Kadıköy’de bir araya geldi.
Her cuma akşamı olduğu gibi bir kez daha saat 19.00’da Süreyya Operası önünde buluşan platform üyeleri, Kalkedon Meydanı’na yürüyüş yapmak istedi ancak bu defa karşılarında polis barikatını buldu. Bölgeyi abluka altına alan polis, yürüyüşün izinsiz olduğunu iddia ederek eyleme izin vermeyeceğini söyledi.
Av. Bartın Timtik ise eyleme izin verilmemesinin anayasal hakkın engellenmesi olduğunu, Nuriye ve Semih’e yapılan siyasi baskının bir benzerinin yaşanmasına müsaade etmeyeceklerini ve boyun eğmeyeceklerini söyledi. Platform üyeleri bu açıklamanın ardından oturma eylemine geçti.
Oturma eylemi “Nuriye-Semih yalnız değildir” sloganlarıyla devam ederken “açıklama yapmanın yasadışı olduğu” anonsunu bir kez daha geçen polis daha sonra ise saldırıya geçti. Sivil polisler platform üyelerini gözaltına almaya çalışırken, çevik kuvvet ise plastik mermilerle saldırdı. Timtik, saçlarından yerde sürüklenerek gözaltına alınırken, toplamda 35 gözaltı olduğu belirtildi.
Sendika.org


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz