KHK ile ihraç edilen kadınların hikayesi: Hakikatin Gücü

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar eliyle ihraç edilen kadınların hikayesini anlatan “Hakikatin Gücü” belgeseli 5 Ekim’de galasını yapacak.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile işlerinden edilen büro ve sağlık emekçisi kadınlar ile eğitimci kadınları anlatan “Hakikatin Gücü” belgeselinin galası; 5 Ekim’de Dünya Öğretmenler Günü’nde yapılacak. Belgeselin galası İstanbul Şişli Kent Kültür Merkezi’nde akşam saat 19.00’da yapılacak.
‘KHK İLE İHRAÇ EDİLEN İNSANLAR RAKAMDAN İBARET DEĞİL’
Gazete Karınca’nın haberine göre, KHK ile ihraç edilen insanların sadece rakamdan ibaret olmadığını vurgulayan Haber Sen Kadın Sekreteri Deniz Çankaya Salmanlı şöyle konuştu:
“Biz KESK Haber-Sen ve KESK İstanbul Kadın Meclisi olarak bu belgeseli hazırladık. Belgeselimizde, KHK ile mesleklerinden ihraç edilen ve bunu İstanbul kent meydanlarında oturma eylemleriyle duyuran KESK’li kadınlar var. Bu meydanlarda halka anlattıklarını, kameralar önünde de anlattılar. Tarihe bu dönemi not düştüler.”
‘KADIN OLMAK ZOR, KHK’Lİ KADIN OLMAK ÇOK DAHA ZOR’
Kadınların yaşamının zaten zor olduğunu KHK’ler bunun daha da zorlaştığını kaydeden Çankaya Salmanlı şunları dile getirdi:
“Kimi ailesinin yanına taşınmak zorunda kaldı, evli ve çocuklular toplumsal cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle ev içine hapsoldu. Yıllarca kendi ayakları üzerinde duran fakat şimdi bir odası bile olmayan kadınlar var. Son yıllarda çıkan, çıkarılmaya çalışan yasalar; kadını eve, analık rolüne hapsetmeye çalışmakta, iş yaşamında ise esnek, güvencesiz, düşük ücretlere mahkum etmeye çalışmakta. Belgeselden vermek istediğimiz ‘Kadın olmak zor, KHK’li kadın olmak çok daha zor’ mesajı”

Yolculuk Gazetesi


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz