İzmir Ede Demir-Çelik Fabrikasında İşçiler 2 yılı aşkın süredir maaş alamıyor

İzmir Ede Demir-Çelik fabrikasında çalışan işçiler iki yılı aşkın bir süredir maaşlarını alamıyorlar. Fabrika patronu hiçbir şekilde işlerin maaşlarını vermiyor.

İzmir Otogarı karşısında kurulu bulunan ve organize suç örgütü kurmaktan hüküm de giyen Erol Eşrefoğlu’nun – ki sonradan soyadını Evcil yaptı- sahibi olduğu iş yerinde işçiler halen maaşlarını alamıyor ve giderek daha da kötü duruma gittiklerini belirtiyorlar. Konuştuğumuz işiler, fabrikanın belli aralıklarla üretime ara verdiğini, sonra yeniden başladığında da hiçbir şekilde maaşlarının verilmediğini belirtti.
İş yerinde örgütlü olan Türk-İş’e bağlı Türk Metal-İş Sendikası ise işçiler tarafından bu duruma sessiz kalmakla suçlanıyor. Sendikanın bu suskunluğuna karşı işçiler defalarca kendi inisiyatifleriyle, ‘yol kapatma, iş yavaşlatma, iş bırakma’ gibi eylemler yapmış olmaları sonucu ise alacaklarının sadece yüzde 15’inin yatırıldığı ancak işten çıkartmaların başladığı belirtiliyor. Sendikanın ise, hiçbir şey yapmamalarının ötesine, fabrika da kendini fesh ettiği söyleniyor.
Konuyla ilgili görüştüğümüz işçiler, Cumhurbaşkanlığına dahi yazdıklarını ancak hiçbir sonucun alınmadığını belirtip, bazı arkadaşlarının iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini, bir çok arkadaşın ücretleri alamadığından eşlerinden boşandığını, işçilerin eve bir ekmek parası dahi götüremediğini, işçilerin neredeyse intiharın eşiğine kadar geldiğini söylüyor ve kamuoyunun, sendikaların, siyasi partilerin kendilerine destek vermesini istiyor.
direnisteyiz13.org / Hayri Tunç
 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz