HDP’den bayram mesajı

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, kurban bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
İktidar hırsı uğruna gençlerin hayatını kaybetmesine neden olan ve barışa karşı savaşı savunanların halkların arasına nefret tohumları ektiğini söyleyen HDP Eş Başkanı, zalimliğe karşı insanlık değerlerinin savunulması gerektiğini dile getirdi.
Mesajında Suriye, Irak ve Arakan’da yaşanan saldırılardan ötürü bayrama hüzünlü girdiklerini kaydeden Kemalbay’ın mesajı şöyle:
‘YÜREĞİMİZ SURİYE, IRAK VE ARAKAN’DA…’
“Bu bayramı da farklı coğrafyalardaki halkların yaşadığı acılar nedeniyle hüzünle karşılıyoruz. Bu bayramda da yüreğimiz ve aklımız Rojava’da, Irak ve Suriye’de, Arakan’da büyük bir insanlık dramı yaşayan ve barbarlığa karşı insanlık onuru için direnenlerle birlikte. Onların mücadeleleri ve direngen tutumları bu bayramı da umutla karşılamamıza neden oluyor.
Bu bayramı da büyük adaletsizliklerin, eşitsizliklerin yaşandığı, demokratik hak ve özgürlüklerin, temel insan haklarının ve hukuk ilkelerinin hükümet tarafından çiğnendiği bir ortamda karşılıyoruz. Toplumsal adalet mücadelesi verenlerin; kadın özgürlüğü ve eşitliği mücadelesini sürdürenleri;  emekçilerin, insan ve doğa hakları savunucularının kararlı ve inançlı duruş ve direnişleri bu bayramı da umutla karşılamamıza neden oluyor.
‘İKTİDAR İÇİN NEFRET TOHUMLARI EKENLERE İNAT İNSANLIĞI YÜKSELTİYORUZ’
İktidar hırsı ve kişisel çıkarları uğruna gençlerin yaşamını yitirmesine yol açan, ailelerin yüreğini yakan muktedirlere; halklarımız arasına nefret tohumları eken, toplumu kutuplaştıran ve birbirine karşı kışkırtan, gerginlik yaratan zalimlere karşı vicdan ve adalet duygularını yükseltiyor, büyük insanlık değerlerini savunuyoruz.
‘BARIŞÇIL BAYRAMLAR İÇİN MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYORUZ’
Ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyadaki katliam ve savaşların, insan hakları ihlallerinin bir an önce son bulmasını, barışın ve huzurun egemen olmasını temenni ediyoruz. Bayramların barışçıl özünün yaşamda karşılık bulduğu, büyük insanlık değerlerinin hakim olduğu, özgürlük ve eşitliğin egemen kılındığı günleri hep birlikte yaşama umudunu mücadelemizle büyütüyoruz.
DÜNYA HALKLARINA MESAJ
Demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış mücadelesinin başarıya ulaşması hedefi ve özlemiyle halklarımızın, Ortadoğu halklarının ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramını en içten duygularımızla kutluyoruz. Kurban Bayramı vesilesiyle dünyanın dört bir yanında barış, halkların eşitliği ve kardeşliği için edilen duaların kabul olmasını diliyor ve dünya halklarına barış mesajlarımızı iletiyoruz.”
ARAKAN’DA NELER OLUYOR?
Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da geçtiğimiz Cuma günü ordu ile silahlı gruplar arasında başlayan çatışmalar nedeniyle binlerce Müslüman komşu ülke Bangladeş’e kaçmaya çalışıyor. Ülkenin batısında bulunan bir karakola yapılan saldırı ile başlayan çatışmalarda 100’den fazla kişi öldü. Saldırılar sonrasında, 4 bin kişi tahliye edildi, 3 bin Müslüman da Bangladeş’e geçti ancak çok sayıda kişinin Bangladeş polisi tarafından geri çevrildi. Arakan’da 1 milyondan fazla Rohingyalı Müslüman yaşıyor.
Nüfusun çoğunluğunun Budist olduğu Myanmar’daki Müslümanlar, vatandaşlık da dahil olmak üzere birçok temel hakka sahip değil. Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar’ı Arakan Müslümanlarına “etnik temizlik yapmakla” suçluyor. Myanmar ordusu geçen Ekim ayında bölgede büyük bir operasyon başlatmış, onbinlerce Arakanlı Müslüman kaçarak Bangladeş’e sığınmaya çalışmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz