HDP Kadın Meclisi: Ayşe öğretmenin yanındayız

HDP Kadın Meclisi, “Çocuklar ölmesin” diyen Ayşe öğretmene ceza verilmesine tepki gösterdi, “Ayşe öğretmeni, hakikatin sevinciyle, kayaları aşındıran suyun ısrarıyla selamlıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisi, Ayşe öğretmene sahip çıktı. Sokağa çıkma yasakları döneminde bir TV programında “Çocuklar ölmesin” diyen Ayşe öğretmen hakkında verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası kararına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, “Demokratik bir ülkenin olmazsa olmazı olan özgür düşünce, bir kez daha onu başının üstünde taşıyanların ellerinden alındı. İfade özgürlüğü; ‘oluk oluk kan akıtacağız’, ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz’ diyerek taşı toprağa katanların, ‘burası Ermeni mezarlığı değil’ naralarıyla nefreti ekenlerin ayaklarının altına layık görüldü” diye belirtti.
Mahkemenin kararın gerekçesinde adeta bir MGK bildirisi yazmaya özendiğine dikkat çeken HDP Kadın Meclisi, “Umut Kozay, Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol, Mahsun Mızrak, Enes Ata, Yahya Menekşe, Berkin Elvan, Roboski çocukları, Silopi’deki Muhammet ve Furkan kardeşler ve Diyadin’de Muhammet ve Orhan… Bu çocukların her birinin hayatı ‘operasyonlar kendilerine yapılıyormuş gibi gösterile(rek)’ ellerinden alındı. Gerçek ortada, tanıklar ortada, ama bu gerçeği halkın bilgisine sunacak sözleri edenler ‘önü ilikli yargı’ eliyle tutuklanıyor” dedi.
Ayşe öğretmenin içinde tutamadığı haksızlığı naif bir sesle söze taşıdığını ve ‘kral çıplak’ dediğini kaydeden HDP Kadın Meclisi’nin açıklamasında şunlar belirtildi: “Biliyoruz ki, tarih doğruyu söylemekten geri durmayan kadınlara haddini bildirmeyi marifet sayan zorbalarla doludur. Ancak şair Sennur Sezer’in sözleriyle, kadınlara egemen olmakla övünenler, gölgesine sarılanlardır; fazlası değil. Savaşı savunmanın, onuru harcamak olduğunu bilerek, hem kendisinin ve çocukların hem de insanlığın haysiyetli bir gelecek yaşama hakkına sahip çıktı. Ayşe öğretmeni, işte bu güçlü hakikatin sevinciyle, kayaları aşındıran suyun ısrarıyla selamlıyoruz.”
etha


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz