Hatun Tuğluk’un cenazesine saldırı davası 6 Ekim’de görülecek

HDP’li Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırıyla ilgili davanın ilk duruşması 6 Ekim’de görülecek.

HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesinin defnedilmesi sırasında ırkçı bir grup tarafından yapılan saldırıya dair açılan davanın duruşma günü belli oldu.
Davanın ilk duruşması 6 Ekim Cuma saat 09.30’da Gölbaşı Asliye Ceza Hukuk Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmaya 3 tutuklu sanığın getirilmesi beklenirken, Tuğluk ise tutulduğu Kandıra Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden müşteki sıfatıyla duruşmaya katılacak.
İDDİANAMEDE 10 YIL HAPİS İSTENİYOR
Saldırıya dair, Gölbaşı 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, tutuklu sanıklar Murat Alp, Cemil Özdemir ve Barış Şimşek ile birlikte tutuksuz yargılananların mezarlık içinde HDP milletvekilleri ve yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle ‘terörist’ cenazesi gömülüyor hissine kapıldıkları savunulmuştu. Sanıklar hakkında, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma’, ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’ ve ‘hakaret’ suçlarından 10 yıl hapis istendi. Dava kapsamında 3’ü tutuklu 19 sanık bulunuyor.
Öte yandan saldırının ardından gözaltına alınan 10 kişi, hakklarında takipsizlik kararı verilerek, serbest bırakılmıştı. Tutuklu sanıklardan Murat Alp, tutulduğu karakolda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğraf çektirmiş ve sosyal medya hesabından paylaşmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz