Evlerini terk etmeyen Sur halkıyla dayanışma çağrısı

Yıkıma karşı direnen Sur halkının yoğun bir baskı altında olduğunu belirten Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eşsözcüsü Çetinkaya, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Sur’da başlatılan işgalci yıkım sürerken, Kürt halkının tarihi mirası yerle bir edilirken aileler de evlerini, topraklarını ve anılarını terk etmemek için direnişlerini sürdürüyor.
Mayıs ayında Alipaşa ve Lalebey’e giren yıkım ekipleri, evlerin boşaltılması için bir çok girişimde bulundu. Elektriği, suyu kesilen aileler Ramazan ayını bu şekilde geçirdi yine de evlerini terk etmedi. Aylardır yıkım devam ederken, mahallerde polisler konuşlandırıldı. İki mahallenin etrafı bariyerler çevrildi, zırhlı araçlarla tutuldu.
Yoğun bir psikolojik baskı altında olan ailelerin kapıları her gün çalınıyor ve “zorla çıkaracağız” diyerek tehdit ediliyor. Mahallelerin şuan ki durumunu aktaran Sur’un Yıkımına Hayır Platformu Eşsözcüsü Talat Çetinkaya, ailelerin 4 aydır istemedikleri yıkıma karşı direndiklerini hatırlattı. Platform olarak mahalle halkının beyanlarını yetkililere ilettiklerini buna rağmen ağır hak ihlalleri yaşandığını söyledi.
Son bir haftadır yıkımın hızlandırıldığına dikkat çeken Çetinkaya, “Zor kullanmalar başladı. Bir aile zorla çıkarıldı. Buna itiraz ettikleri için gözaltına alındılar ve darp edildiler” dedi. Çetinkaya, ailelerin yaşadıkları zulme karşı İHD’ye başvurduğunu ve suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.
Mahalle halkının hakların ihlal edilmemesi ve insani koşullarda kendi evlerinde, mahallelerinde yaşamaları için mücadele yürüttüklerini dile getiren Çetinkaya, “Demokratik haklarımızı kullanmaya çalışıyoruz. Ancak OHAL’den dolayı çok ciddi bir baskı var. Basın açıklaması ya da herhangi bir tepki gösterme hakkı sınırlandırılmış durumda. Mahalle halkının sesini yeterince duyuramıyoruz” şeklinde konuştu.
Psikolojik baskının çok yoğun olduğunu vurgulayan Çetinkaya, “Aslında insani ve tarihi bütün değerler ayaklar altına alınıyor. Siyaseti bir tarafa koyalım. İnsanlar evlerinden zorla çıkarılıyor. Yetkililere ve tüm kamuoyuna sesleniyoruz, bu konuda duyarlı olun” çağrısını yaptı.
Etha


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz