Erdoğan’ın korumalarına hapis istemine Dışişleri Bakanlığından tepki

ABD, Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında, korumalarının Türkiye Büyükelçiliği önünde bulunan protestoculara saldırmasına ilişkin 15’i Erdoğan’ın koruması olmak üzere 19 kişiyle ilgili yargı sürecini başlattı.


Washington’da Türk Büyükelçiliği Konutu önündeki protestoculara saldıran Erdoğan’ın koruması 15 kişi hakkında yakalama kararının ardından soruşturma başlatıldı. Haziran ayında 12 koruma hakkında yakalama kararı çıkarılmış, ayrıca New Jersey eyaletinde yaşayan Eyüp Yıldırım ve Virginia eyaletinde yaşayan Sinan Narin tutuklanmıştı. ABD, 15’i Erdoğan’ın koruması olmak üzere 19 kişiyle ilgili yargı sürecini başlattı.
Yargı sürecinin başlaması kararına ilişkin Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle:
“Vaşington Bölgesi Yüksek Mahkemesi Başsavcılığı’nın, Vaşington Büyükelçiliğimiz ikametgâhı önünde 16 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan olaylara ilişkin iddianamenin kabul edildiğini açıklaması esefle karşılanmıştır.
Olayın ABD yerel güvenlik makamlarının ciddi ihmalleri, heyetimizin güvenliğinin sağlanamaması ve gösterici kisvesi altındaki PKK terör örgütü yandaşlarının provokasyonlarından kaynaklandığı daha önce ABD makamlarına birçok düzeyde ve defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen, olay yerinde bulunmayan, hatta hiç ABD’ye gitmemiş olan isimlerin dahi suçlandığı haksız ve yanlı bir iddianamenin kabul edilmesini en sert biçimde protesto ediyoruz. Konuya ilişkin tepkimiz, ABD’nin Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir.
Tamamen siyasi bir yaklaşımla, dayanaksız ve haksız şekilde bu noktaya getirilen ve ABD’de bazı siyasi çevrelerin konuyu tırmandırma gayretlerinin bir parçası olarak gördüğümüz bu gelişme hususunda hukuki yollardan mücadele hakkımızı saklı tutuyoruz.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz