Eğitim-Sen: Ayşe Öğretmen’e verilen cezayı kınıyoruz

Yaşanan katliamlara dikkat çeken öğretmen Ayşe Çelik hakkında verilen hapis cezasına ilişkin açıklama yapan Eğitim-Sen, “verilen cezayı kınıyoruz” dedi.

Eğitim-Sen, Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show’a telefonla bağlanarak Kürdistan’da yaşanan katliamlara dikkat çeken öğretmen Ayşe Çelik hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanmasına ilişkin açıklama yaptı.
Eğitim-Sen, “Kanal D’de Ocak ayında yayımlanan Beyaz Show’a Diyarbakır’dan telefonla bağlanan Ayşe Çelik öğretmen, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü bölgede yaşananlara dikkati çekmiş ‘Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar ekranlarda çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın!’ diye feryat etmişti” dedi.
Eğitim-Sen, Ayşe Öğretmen’in canlı yayına bağlanarak, sadece bölgede yaşanan gerçeklere dikkat çekmesi ve medyanın haberleri doğru ve tarafsız vermesini istemesini hazmedemeyenlerin, geçmişte örneklerine sıkça rastlanılan savaş çığırtkanlığı üzerinden bir linç kampanyası başlattığını hatırlattı.
Her gün kadınların sokakta, evde darp edenleri, çocuk istismarcılarını, kadına şiddet uygulayanları ve kadın katillerinin özgürce gezdiği ülkede, demokratik hakkını kullanarak insan olmanın gereği olarak duygularını dile getiren Ayşe Öğretmen’e ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 1yıl 3 ay ceza verildiğini kaydeden Eğitim-Sen, “‘Oluk oluk kan akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız’ diyen zihniyet dışarda çocuklar ölmesin diyen Ayşe Öğretmen’e ise ceza. Herkesin bildiği ama itiraf etmekten çekindiği gerçeklere dikkat çektiği için Ayşe Öğretmen çocuğunu cezaevinde dünyaya getirecektir. Yargı verdiği bu kararla çocukların ölmesini onaylamıştır. Mevcut yargı sistemi, tarihte kara bir leke olarak yerini alacaktır” diye belertti.
Eğitim-Sen, “Okulları çocuk istismarcısı Ensar’a teslim edenler ödüllendirilirken çocuklar ölmesin diyen Ayşe Öğretmen’e verilen cezayı kınıyoruz” dedi.
etha


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz