Edirne Cezaevi etrafında eylem yasaklandı

Edirne Valiliği, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bulunduğu cezaevinin etrafında eylem, basın açıklaması gibi bütün etkinlikleri yasakladı. Yasak kararı, yarın uygulanmaya başlanacak.

HDP, Meclis açılışında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F Cezaevi önünde olacaklarını açıkladı. Edirne Valiliği, cezaevinin 4 kilometre yarıçapındaki alanda her türlü etkiliğin yasaklandığını duyurdu.Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 1 Ekim’de açılıyor. Dün basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Meclis açılışında, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın tutuklu bulunduğu, Edirne F Tipi Cezaevi önünde olacaklarını söyledi. HDP, milletvekillerinin tutuklu olmasını protesto edecekti.
Edirne Valiliği’nden bugün yapılan açıklamada, cezaevinin 4 kilometre yarıçap içerisinde kalan alanda her türlü etkinlik ve drone uçuşlarının yasaklandığını duyurdu. Yasak kararına uymayanlar hakkında Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu kapsamında yasal işlem yapılacağı belirtilen açıklama, şu şekilde:
“İlimizde kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması için Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun dış emniyet duvarının bulunduğu noktalar merkez olmak üzere (4) km yarıçaplı alan içerisinde, her türlü Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri, Protesto Eylemi, Oturma Eylemi, Basın Açıklaması, Yürüyüş, Stant Kurma, İmza Kampanyası ve Bildiri Dağıtma vb. etkinliklerin ve belirtilen yerdeki drone uçuşlarının 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17.maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66.maddeleri gereğince; 30/09/2017 tarihinden itibaren YASAKLANMASI, bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve diğer kanunlara göre adli ve idari işlem yapılması karara bağlanmıştır.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz