Diyarbakır’da sürgün edilen öğretmenler için meşlektaşları oturma eylemi başlattı

Yeni eğitim-öğretim yılına günler kala, bine yakın öğretmenin sürgün edilmesine tepki gösteren 264 öğretmen Diyarbakır’da oturma eylemi başlattı.


Eğitim-Sen üyesi bine yakın öğretmenin yeni eğitim-öğretim yılına günler kala sürgün edilmesine tepki gösteren 264 öğretmen oturma eylemi başlattı.
Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral’ın haberine göre, Eğitim- Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube’de oturma eylemi başlatan öğretmenler kararın iptal edilmesi çağrısında bulundu.
Eyleme HDP Grup Başkan vekili Ahmet Yıldırım, Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer, Ziya Pir ve Sibel Yiğitalp öğretmenleri ziyaret ederek destek verdi. Burada basın açıklaması yapan Diyarbakır 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Recep Şimşek, eski AKP MYK üyesi Ayhan Oğan’ın “Biz yeni bir devlet inşa ediyoruz” sözlerini hatırlatarak, “Bir yıldır biz sendikalılar olarak saldırılarla karşı karşıyayız. Bir yıl önce 10 bin üyemiz açığa alındı, bunların bir kısmı gözaltına alındı ve tutuklandı. Daha sonra çıkarılan KHK’ler ile bu arkadaşlarımızdan bir kısmı da ihraç edildi. Geri dönen arkadaşlarımız içinde günümüzde sürgün dedikleri yönteme başvurarak yerlerinden göçerttiler” dedi. HDP’li Yıldırım da “Bu ülke bu kadar kötüsünü hak etmemiştir. Bu ülke emekçisiyle sermayesiyle, Türkü’yle Kürt’üyle, Alevisi’yle, Sünnisiyle, liberaliyle muhafazakârıyla, sağcısıyla solcusuyla, bir bütün olarak bu gidişattan çok rahatsızlık duymaktadır. Korkusu demokrasi olan bir kişinin bu ülkeye katabileceği bir şey yoktur” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz