Demirtaş: Bazı yargı organlarının HDP’ye şahin kesilmelerini unutmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesajda Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmesini kınadı. Yargılamalara tepki gösteren Demirtaş, “AKP’ye gelince tavşana dönmelerini unutmayacağız” dedi.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmesinin ardından bir mesaj gönderdi.
Demirtaş, mesajında partisiyle ilgili yargılamalara tepki gösterdi. Tutuklu eş başkanın mesajında, “Bazı yargı organlarının, HDP’ye gelince şahin kesilip AKP’ye gelince tavşana dönmelerini halkımız da tarih de unutmayacaktır” ifadeleri yer aldı.
Hakkında verilen 2.5 yıl hapis cezasının kesinleşmesi sonrası, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca’nın milletvekilliğinin düşürülmüştü. Konca, kararı öncesinde HDP’li dört milletvekilinin vekillikleri de düştü.
Demirtaş ‘Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer ve sonra olarak Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmüş olmasını, ‘hukuk ve siyasi etikle uzaktan yakından alakası olmayan zorbalık’ olarak tanımladı.
Demirtaş’ın Edirne F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesajda şu ifadeler yer aldı, “Seksenden fazla belediyeye el konularak kayyum atanmış olması, halk iradesine yönelik gasp ve saldırının bir başka vahim örneğidir. Sözde ‘terörle’ bağlantı adı altında partimize yönelen bu tasfiye operasyonlarını direnerek boşa çıkardık, bu doğrultuda direnmeye de devam edeceğiz. AKP terörle bağlantı arıyorsa kendi Meclis grubuna, belediye başkanlarına ve parti yönetimine baksın. Bazı cumhuriyet başsavcılıkları, bylock listelerinde bulunan AKP milletvekillerini, hatta bakanları ve üst düzey AKP yöneticilerini gizliyor ve koruyorlarsa, bilmeliler ki kendileri de bu suça ortak oluyorlar ve ileride bundan dolayı kesinlikle yargıya hesap vereceklerdir. Bazı yargı organlarının, HDP’ye gelince şahin kesilip AKP’ye gelince tavşana dönmelerini halkımız da tarih de unutmayacaktır. Sayın Besime Konca’nın duruşu ve mücadelesi hepimize güç ve onur vermektedir.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz