Cumartesi Anneleri: Tolga Baykal Ceylan’a 13 yıl önce ne oldu?

Cumartesi Anneleri 645. eylemlerinde, 13 yıl önce kaybolan Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini sordu
 
Gözaltında kaybedilenlerin akıbetini sormak için her cumartesi bir araya gelen Cumartesi Anneleri, bu hafta Tolga Baykal Ceylan’ın akıbetini sordu.
Galatasaray Meydanı’nda “Failler belli kayıplar nerede?” şiarıyla buluşan Cumartesi Anneleri, “Failler belli kayıplar nerede” pankartının üzerine karanfiller ve barışı simgeleyen beyaz tülbent bırakıldı. Kayıpların fotoğraflarının taşındığı 645. eylemde, 13 yıl önce kaybolan Tolga Baykal Ceylan’a ne oldu diye soruldu. Anne Kadriye Ceylan, oğlunun 9 Ağustos 2004 yılında İğneada’da zorla kaybedildiğini dile getirdi.
Cumartesi Anneleri’nden Mukaddes Şamiloğlu eylemde yaptığı konuşmada, 24 yaşındaki İTÜ öğrencisi Ceylan’ın en son Kırklareli İğneada’da görüldüğünü ancak bundan sonra bir daha haber alınamadığını hatırlattı. Olayla ilgili 2004 yılında Demirköy Savcılığı’nın soruşturma dosyası, 2006 yılında “kovuşturmaya yer olmadığı” kararıyla kapatılmıştı.
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) çabalarıyla dosyanın canlandırıldığını belirten Şamiloğlu, konuyu TBMM ve AİHM’ye taşıdıklarını söyledi. Şamiloğlu, 2011 yılında olayı araştırmak için TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesinde bir alt komisyonun kurulduğunu hatırlattı. Buna göre söz konusu komisyon gözaltında kaybolma olmadığı tespitini yapmış, olayın asayişle alakalı olduğunu açıklamış. Ailenin şüphelerinin bulunduğunu söyleyen Şamiloğlu, Tolga Baykal Ceylan’a ne olduğunun ortaya çıkarılmasını istedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz