AYM , vekilliği düşürülen HDP’lileri görüşecek

Anayasa Mahkemesi, haklarında yakalama kararı olan ve şu an yurtdışında bulunan HDP’lilerin milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali talebini gündemine aldı.


Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Anayasa Mahkemesi, haklarında yakalama kararı olan ve şu an yurt dışında bulunan HDP’li Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’in geçen ay milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali talebini gündemine aldı.
Haklarında “terör örgütü” suçundan soruşturma bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı.
Bakanlar Kurulu tarafından, yurtdışında bulunan Hezer ve Sarıyıldız’ın üç ay içinde Türkiye’ye dönmeleri çağrısı yapılmış, aksi halde vatandaşlıktan çıkarılacakları duyurulmuştu.
Görüşme 7 Eylül’de
Hezer ve Sarıyıldız’ın milletvekillikleri, “devamsızlık” gerekçesiyle TBMM Genel Kurulu’nda 27 Temmuz’da yapılan oylamayla düşürülmüştü. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, her iki ismin vekilliğinin düşürülmesini AYM’ye taşımıştı. Anayasa Mahkemesi, jet hızıyla konuyu gündemine aldı. 7 Eylül tarihinde yapılacak toplantıda, Hezer ve Sarıyıldız’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin TBMM kararının iptali talebi görüşülecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz