Ankara Defterdarlığı Önünde Direnişin 19. Haftası

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden edilen kamu emekçileri Ulus’ta bulunan işyerleri önünde direnişe devam ediyor.

Ankara Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü’nde çalışan kamu emekçileri Cemal Yıldırım ve Zeynep Eyiol Yerli KHK ile işlerinden edilmelerinin ardından iş yeri önünde başlattıkları direnişin 19. haftasında eylemlerine devam etti.
İşe geri dönme talebi ve insanca ve onurlu bir yaşam için direnen emekçiler bu hafta oturma eylemini bitirirken yaptıkları açıklamaya Yüksel direnişinin 253.  Nuriye ve Semih’in açlık grevinin 133. gününü selamlayarak; elektronik kelepçe ile eve mahkum edilmek istenen direnişçileri selamlayarak başladı. Ev mahkumiyetinin bir “çözüm” olmadığını ifade eden Yıldırım, direnişçilerin direnşin sınırlarının olmadığını evde bile direnilebilceğini gösterdiklerini ifade etti. Cuma günü çıkartılan yeni kararnameye de değinen Yıldırım, kararnamenin 5 Haziran imzalı olduğuna dikkat çekerek iktidarın toplumsal mücadelenin seyrine göre kararname çıkarttıklarının altını çizdi. Bakan Canikli’nin ihraçlar için delile ihtiyaç duymadıklarını ifade ettiği konuşmasına işaret eden Yıldırım, bunların çalışanları hareketsiz bırakarak, işyerlerinde korkuyu arttırarak, sokağı eylemsizleştirerek iş güvencesinin kaldırılmasına yönelik hamleler olduğunu ifade etti. “Bu nedenle bir gerekçe beklemeye gerek yok” diyen Yıldırım sözlerini sendikaları iş güvencesine yönelik mücadeleyi yükseltmeye davet ederek sonlandırdı.
Yıldırımın ardından direnişi ziyarete gelen ESM 1 Nolu Şube Başkanı Volkan Yaramış, KESK üyelerinin ve şube platformunun kitlesel ihraçların başladığı günden bu yana alanlarda ve iş yerleri önünde ihraçları tanımadıklarını belirten eylemler yaptıklarını belirtirken, “Zulumle abad olanın ahiri berbat olur” diyerek iktidara seslendi. Yaramış, OHAL’in bir an önce kaldırılmasını ve ihraçların işlerine geri dönmesini talep ettiklerini belirterek “Biz işimizi geri istiyoruz, haksız hukuksuz ihraca tabi tutulduk bunu tanımıyoruz. En kısa sürede de işimizi geri alacağımıza inanıyoruz.” dedi.
19 haftadır iş yeri önünde direnen Zeynep Eyiol Yerli ise yaptığı konuşmada “Bizler onurlu ve insanca bir yaşam istiyoruz. Bu yaşam için hepimiz mücadele ediyoruz.” dedi. Yerli  “Sesimize ses olan arkadaşların seslerini daha gür bir şekilde çıkarmalarını istiyoruz.” diyerek haksızlıklara karşı mücadele etmek isteyenleri dayanışmaya çağırdı. Geceyarısı kararnamesi ie işlerinden edildiklerini ve sebebini dahi bilmediklerini belirten Yerli sözlerini “Üstümüze oturtmaya çalıştıkları bu suçlar bize büyük geliyor. Biz haklıyız, biz kazanacağız.” diyerek sonlandırdı.
19 haftadır her Çarşamba saat 9-12 arası yaptıkları eyleme aileleri ve dostları da destek oluyor. Cemal Yıldırım ve Zeynep Eyiol Yerli işlerine geri dönünceye ve, insanca ve onurlu bir yaşama erişene kadar mücadele edeceklerini ifade ederken, bu haksızlığa karşı çıkmak isteyen herkesi her Çarşamba Ulus’taki Defterdarlık binası önünde yaptıkları oturma eylemine ve 12’de yapılan basın açıklamasına davet ediyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz