AKP iktidarı 15 yılda özelleştirme rekoru kırdı

AKP iktidarda olduğu 15 yılda özelleştirmede rekor kırdı. Türkiye’nin en büyük ve önemli kuruluşları, devletten alınarak özel sektöre satıldı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’a, 15 yıllık AKP iktidarı döneminde yapılan özelleştirmeleri sordu. Önergeye başbakan yerine yanıt veren Naci Ağbal; son 15 yılda, 10 liman, 81 santral, 40 işletme, 3 bin 483 taşınmaz, 3 gemi ve 36 maden sahasının satıldığını söyledi.

Aralarında devlet kasasına yıllarca önemli gelir getiren kuruluşların da bulunduğu tesis ve kurumların satışından, toplam 60 milyar dolar gelir sağlandı.
Ancak cumhuriyetin kuruluşuna da tanıklık eden birçok kurum ve tesis, artık Hazine’ye gelir getirme vasfını kaybetti.

‘AKP gözünü barajlara dikti’

Son 15 yıldaki özelleştirmeler içerisinde TÜPRAŞ ve Petkim gibi hem kâr eden hem de ülke açısından stratejik öneme sahip kuruluşlar toplamda 6.2 milyar dolara elden çıkarıldı.
Kamuda büyük enerji şirketleri kalmayınca, AKP gözünü barajlara çevirdi. Son 2 yıldaki özelleştirmelerde en çok barajlar öne çıktı. Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) barajları, tek tek satılmaya başlandı. Son 2 yılda EÜAŞ’ın elindeki 20’den fazla baraj yaklaşık 1.9 milyar dolara satıldı.

İlgili:  Yıldırım, Alman şirketlerinin yöneticileri ile görüştü

‘Mega projeler büyük yük oldu’

AKP gerçekleştirdikleri özelleştirmelerin yanı sıra kamuoyuna mega projeler olarak yansıttıkları birçok projeyi de kamunun tekelinde işletme haklarını devrederek gerçekleştirdi.  Yavuz Sultan Selim Köprüsü, otoyollar, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli bu projeler arasında en dikkat çekenleri oldu. Otoyollarda kamu tekeline son verilerek gelir paylaşımı yoluyla yapılan bu projeler aynı zamanda hem Hazine’nin hem de vatandaşların sırtına önemli bir yük bindi. CHP’li Akif Hamzaçebi, “Köprü ve otoyollar özelleştirilmeseydi maliyet daha düşük olurdu . 5.7 milyar dolarlık otoyol işletme hakkının devri yerine devlet borçlansaydı, maliyeti daha düşük olacaktı” şeklinde konuştu.

‘Sırada Milli Piyango ve at yarışları var’

Özelleştirme İdaresi’nin program dahilinde yaptığı özelleştirmeler devam ediyor. Geçen yıl ihaleye çıkarak satılan ancak, döviz kurlarında yaşanan oynaklık dolayısıyla ihale süreci tamamlanamayan Milli Piyango ihalesinin bu yıl yenilenmesi bekleniyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal,  “Şans oyunları alanında kamunun elinde bulunan iki tane oyun var. Biri Milli Piyango, diğeri at yarışları. Amacımız bu lisansları devretmek suretiyle bir varlık oluşturmak. İki şans oyununun özelleştirmesini bir paket olarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz” demişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz