AKP darbenin siyasi omurgasıdır

AKP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi omurgası olduğunu söyleyen HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, darbenin siyasi ayağının AKP olduğunu söyledi.

HDP’nin İzmir’de sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti, üçüncü gününe Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın açıklamalarıyla başladı. 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, darbenin siyasi ayağının AKP olduğunu söyledi.

‘AKP DARBENİN SİYASİ OMURGASIDIR’
Kabinede hala darbecilerin olduğunu söyleyen Yıldırım, AKP’nin 15 Temmuz darbesinin siyasi oomurgası olduğunu ifade etti. Darbe girişiminin siyasi ayağının halen aydınlatılmamış olmasını eleştiren Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşananlara ilişkin değerlendirmelerine şöyle devam etti:
“AKP darbenin siyasi omurgasının kendisidir. Hala kabinelerinde darbeci var. Meclis gruplarında, belediye başkanlarında darbe ile iltisaklı olanlar var. Görev süreniz sona erdiğinde sizi de tek kişilik hücrelere atıp, bugün getirmek istedikleri tek kıyafeti size de giydirecekler. AKP ile paralel yapı ilişkisi etle tırnak ilişkisidir. Bunların ortaklığı, ortak sömürü ortaklığıydı. Bu ülkenin kaynaklarını ortaklaşa yiyorlardı. Aralarının bozulması tümüyle hegemonik çatışmadır, çıkar çatışmasıdır. Ayakkabı kutularına kimin daha fazla para dolduracağı çatışmasıdır. Soruyorum; Safranbolu Belediye Başkanı neden görevden alındı, yerine kayyum atandı. Dört gün önce, 2 ay önce görevden alınan belediye başkanı darbe ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Alın size darbenin siyasi ayağı.”
‘AKP GİDERSE ÜLKEDE GÜLLER AÇAR’
Diyarbakır’dan başlattıkları nöbet eylemlerinin 24’üncü gününe girdiğini anımsatan Yıldırım, “AKP giderse analar ağlamaz, OHAL kalkar, ihraç edilenler işine geri döner, ülkede güller açar” dedi: “Cumhurbaşkanı ‘AKP zaafa uğrarsa Türkiye zaafa uğrar’ diyor. Sana verilen oy sadece belli bir süreliğine bu ülkeyi yönet diye verilmiştir. AKP iktidardan düşerse bu ülke gün yüzüne kavuşur. Eğer AKP iktidardan uzaklaşırsa her şey çok daha güzel olur. İnsanlar mutluluk istencini yitirdi. AKP giderse insanlık tarihinin en değerli varlığı olan toplumsal barışı bu ülkeye getirmiş oluruz. AKP giderse analar ağlamaz. AKP giderse OHAL kalkar, ihraç edilenler işine geri döner. AKP giderse bu ülkede güller açar. Türkiye halklarının bu acıları daha fazla yaşamaya tahammüllü kalmamıştır. AKP’nin varlığı ile yokluğu arasındaki tercih, kaos ile huzur arasındaki tercihtir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz