ABD’de protestoculara saldıran Erdoğan’ın korumalarına 15 yıla kadar hapis isteniyor

Washington’da Türk Büyükelçiliği Konutu önündeki protestoculara saldıran Erdoğan’ın koruması 15 kişi hakkında yakalama kararının ardından soruşturma başlatıldı.


Haber ajansı Associated Press, 16 Mayıs’ta Washington’da Türk Büyükelçiliği konutu önündeki arbedeye karışan 15’i Tayyip Erdoğan’ın koruması 19 kişi hakkında ABD’de soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Büyük jüri kararına göre 19 kişi hakkındaki soruşturma göstericilere saldırdıkları gerekçesiyle açıldı. Associated Press, suçlamayı “şiddet suçu işlemeye teşebbüs” olarak açıkladı. ABD’de bu suçun cezası 15 yıla kadar hapis.
16 Mayıs’ta Washington’da Türk Büyükelçiliği Konutu önündeki protestoculara ABD’de yaşayan Erdoğan yanlıları ve Erdoğan’ın korumaları saldırmış, olaylarda 11 kişi yaralanmıştı.
Olaylardan bir ay sonra Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser ve Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham ortak basın açıklaması yapmış ve 14 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.
Erdoğan ise bu karara “Bu nasıl yasa nasıl hukuktur? FETÖ ve PKK’lılar 50 metre yakınımda eylem yaptı ve Amerika polisi bir şey yapmadı” diyerek tepki göstermişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz