Polonya’nın Varşova, Krakau, Lodz, Stettin, Breslau ve Danzig kentlerinde asistan doktorların açlık grevi devam ediyor. Dünya Hekimler Birliği (WMA) ve Avrupa Dışhekimleri Birliği (CED) ise dayanışma büyütme çağrı yaparken, Başbakan Szydlo ise ücretlerin artıracaklarının sözünü verdi.

Polonya’nın Varşova, Krakau, Lodz, Stettin, Breslau ve Danzig kentlerinde asistan doktorların açlık grevi devam ediyor.
2 Ekim’de başkent Varşova’da 20 doktorun başlattığı açlık grevi ülke geneline yayıldı. Assistan doktorlar Polonya’da ağır iş koşulları ve kötü ücretleri protesto etmek için açlık grevi eylemine başladılar. Eylül ayında 39 yaşında kadın bir doktorun vardiyası sonrası kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Polonya’da doktorların ağır çalışmaları koşullarına dikkat çekildi.
Avrupa Dişhekimleri Birliği (CED) ise bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Arkadaşlarımız ile dayanışma içindeyiz. İş koşulların ve vardiya sistemin düzeltilmesi ile ücretlerin arttırılması talebini destekliyoruz” dedi. Bugün Polonya’da asistan doktorların aylık ücreti ise 500 Euro’yu geçmediğinden dolayı genç doktorlar gece vardiyasına kalarak geçimi sağlamaya çalışıyor.
Dünya Hekimler Birliği (WMA) Başkan Yardımcısı Prof. Frank Montgomery ise yaptığı açıklamada, “Evet doğru. Polonya’da doktorlar artık bu sömürü kabul etmeyecekler. Bizlerin desteklerine ihtiyaçları var” diyerek dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.
Doktorların açlık grevi eylemine toplumda destek gelmesinin ardından Başbakan Beata Szydlo ise 2018’den itibaren ücretlere yüzde 40 ve 2021’ye kadar yaklaşık 1220 Euro’ya kadar artıracaklarına söz verdi.
etha


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz