Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Suriye’de zafer ilan etti ve geri kalan mücadelenin ‘dağınık çatışmalar’ olduğunu söyledi.

Nasrallah, Suriye’de bundan sonra yaşanacak çatışmaların dağınık çatışmalar olduğunu ifade ederek, Suriye’de zaferi kazandıklarını ilan etti.

El Ahbar’ın haberine göre Nasrallah, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtlarına yönelik sözlerinde, “Diğer projenin yolu başarısızlığa uğradı ve bazı kazanımlar elde etmek için müzakerede bulunmak istiyorlar” dedi.
Nasrallah, “(Suriye’de) Savaşı kazandık. Ve geriye kalanlar dağınık çatışmalar” ifadelerini kullandı.
Nasrallah’ın konuşmasının içeriği ile ilgili Hizbullah’a yakın kaynaklar, El Ahbar’ın haberini doğruladı.
Nasrallah’ın açıklamaları, Suriye hükümetini destekleyen bir taraftan gelen en ‘kendinden emin’ değerlendirmelerden biri oldu.

Rusya: Suriye’nin yüzde 85’i ordunun kontrolünde

Rusya’nın Suriye’deki güçlerinin komutanı Aleksandr Lapin düzenlediği basın toplantısında, Suriye ordusunun şu ana kadar ülkenin topraklarının yüzde 85’ini IŞİD militanlarından geri aldığını açıkladı.
Lapin’in verdiği bilgiye göre, IŞİD militanları şu anda Suriye topraklarının 27.000 kilometrekare genişliğindeki bir alanını kontrol ediyor. Bu rakam, Suriye topraklarının yüzde 15’ine denk geliyor.
Öte yandan Lapin, Fetih el Şam (eski ismiyle El Nusra Cephesi) militanlarına karşı operasyonların tamamen yok edilecekleri güne kadar devam edeceğini de belirtti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz