Koç Üniversitesi öğrencileri: “İsrail’in yaptığı katliama karşı somut adımlar atılsın”

Koç Üniversitesi öğrencileri kampüste yaptıkları eylemde "Dünya’nın her köşesinde, dört duvarın, tel örgünün, meşhur yasakların sahipleri, tüm gücüyle bastırıyorken, meydanlarda, üniversitelerde, fabrikalarda, plazalarda, insanlık onurunu ayakta tutan, Filistin halkının sesini yükseltenlerin yanındayız!" dedi.

Koç Üniversitesi öğrencileri, “From the river to the sea Palestine will be free (Nehirden denize Filistin özgür olacak)” pankartıyla kampüs içinde yürüyüş yaparak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sıklıkla “Nehirden denize özgür Filistin” “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot” “Free free Palestine” sloganları ve İngilizce, Türkçe ve Arapça olarak sloganlar atıldı. Yürüyüş sonunda öğrenciler 3 dilde basın açıklamalarını gerçekleştirdi. Şiirlerin okunduğu, katılanların duygularını ifade etmek üzere söz aldığı eylem Filistin ile dayanışma çağrısıyla sona erdi.

Okunan açıklamaların tam hali şu şekilde:

“7 Ekim’de, Filistinli direniş örgütlerinin, İsrail’in uyguladığı ablukayı kırma girişimi ve Filistinli tutsakları özgürleştirme mücadelesi sonrasında başlayan savaş, bugün 1. Ayını doldurdu. İsrail, savaşın ilk gününden itibaren, 2,5 milyon insanın yaşadığı Gazze’yi, hastane, okul, kilise, cami ve yardım kuruluşları dahil olmak üzere, hiçbir ayrım gözetmeksizin bombalayarak, büyük bir katliama girişti. Geçtiğimiz bir ay içinde, her saat başı, Gazze’de, İsrail bombardımanlarında 12 bina yıkılırken, 35 Filistinli yaralandı, 6’sı çocuk 15 Filistinli öldürüldü. Bunun adı soykırımdır.

Tüm Dünya’da egemenler, Gazze’deki ablukayı, İsrail’in katliamlarını görmezden gelirken, yaşananları, İsrail’in haklı tepkisi olarak savunmaya girişti. Dünyaya evrensel değerleri pazarlayan, Uluslararası kurumların ve batılı ülkelerin egemenleri, direniş örgütlerinin saldırısını, terör saldırısı olarak nitelerken, İsrail’in savaş suçlarına, kendini savunma hakkı diyerek gözlerini kapattı.

“Nekbe günü başlayan katliamın devamıdır”

Halbuki biz biliyoruz ki şiddeti, Filistin halkı başlatmadı. Sadece 2023 yılında, Eylül ayının başına kadar, Batı Şeria’da 35 i çocuk 172 Filistinli, İsrail ordusunun ve Siyonist yerleşimcilerin kurşunlarıyla can verdi. Biz biliyoruz ki, Filistin toprakları, 75 yıldır işgal altında. Biz biliyoruz ki yaşanan katliam, Nekbe günü başlayan katliamın devamıdır. Şu an gözümüzün önünde gerçekleşen şey; yerleşimci sömürgeciliğin tarih boyunca yaptığı şeydir. Kuzey Amerika’da, Güney Afrika’da, Avustralya’da yerli halkların uğradığı soykırım, şu an Gazze’de, Filistin halkına yapılıyor.

“Nehirden denize Filistin özgür olmadan, adil barış gelmeyecek”

Bugün ABD’nin başını çektiği küresel hegemonya, Filistin halkının tehciri için kirli anlaşmalar yürütüyor. Yıllardır yerlerinden edilen Filistin halkını, topraklarından tamamen kovup, Siyonist işgal projesini, barış adı altında sunuyor. Egemenler, her zaman olduğu gibi, Filistin halkına tek bir şey öneriyor; sessizce ölmek! Sanki, Filistin halkı sessizce ölmeyi kabul etse, sorun ortadan kalkacak, dünya, küresel barışa bir adım daha yaklaşacak.

Fakat, biz biliyoruz ki Siyonist rejim yıkılmadan, işgal ve katliam bitmeyecek. Tüm dinlerden, tüm ırklardan gelen halkların bir arada yaşadığı, nehirden denize Filistin özgür olmadan, adil barış gelmeyecek. Biz biliyoruz ki, İsrail’in işgal ve katliam politikaları ve onları destekleyenler, Güney Afrika’daki Apartheid rejimi gibi, Almanya’daki Nazi rejimi gibi, sömürge dönemi gibi, insanlık tarihine utanç örneği olarak geçecek.

“Direnen Filistin halkına selam olsun”

Bizler Koç Üniversitesi öğrencileri olarak, hükümetin, hamasi söylemleri bir kenara bırakıp, İsrail ile olan askeri, ticari, akademik ve kültürel, tüm anlaşmaları iptal etmesini, İsrail’in yaptığı katliama karşı somut adımlar atılmasını talep ediyoruz. Ve üniversitemizin tüm bileşenlerini, İsrail’in işgal ve katliamına karşı, Filistin halkının yanında durmaya çağırıyoruz.

Bizler “Türkiye ile İsrail birbirine göbekten bağlıdır” diyenlerin karşısında, emperyalizmin duvarına karşı saf tutanların yanındayız! Dünya’nın her köşesinde, dört duvarın, tel örgünün, meşhur yasakların sahipleri, tüm gücüyle bastırıyorken, meydanlarda, üniversitelerde, fabrikalarda, plazalarda, insanlık onurunu ayakta tutan, Filistin halkının sesini yükseltenlerin yanındayız!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz