İran Savunma Bakanlığı, İran’ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade’nin silahlı saldırıyla öldürüldüğünü açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise suikasttan İsrail’i sorumlu tuttu
İran Savunma Bakanlığı, İran’ın nükleer programının önemli isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade’nin Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen “terör saldırısı” sonucunda vefat ettiğini açıkladı.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün öğleden sonra silahlı kişilerin nükleer fizikçi Fahrizade’nin bulunduğu araca saldırı düzenlediği belirtildi.
Aynı zamanda Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı da olan Fahrizade’nin saldırı sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi.
Açıklamada Fahrizade’nin korumaları ile saldırganlar arasında çatışma çıktığı da aktarıldı.

ZARİF: İSRAİL’İN ROLÜNE DAİR CİDDİ BELİRTİLER VAR

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, saldırıyla ilgili olarak İsrail’i suçladı.
İranlı üst düzey bir bilim insanının “teröristler tarafından hedef alındığını” belirten Zarif, “Bu alçaklık, İsrail’in rolüne dair ciddi belirtilerle birlikte faillerin umutsuz savaş kışkırtıcılığını gösteriyor” dedi.
Zarif, “İran, uluslararası topluma, özellikle de Avrupa Birliği’ne utanç verici çifte standartlarına son verme ve bu devlet terörünü kınama çağrısında bulunuyor” ifadelerini kullandı.
İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade’nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Mayıs 2018’de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.
İsrail istihbarat servisi Mossad’ın, İran nükleer çalışmalarından ele geçirildiğini iddia ettiği çok sayıda belgeyi kamuoyuyla paylaşan Netanyahu, Fahrizade için “Bu ismi unutmayın” demişti.