Fransa’da polis şiddetine kapı aralayacağı ve basın özgürlüğünü ihlal edeceği düşünülen yasa tasarısı Ulusal Meclis’te kabul edildi
Fransa’da tartışmalı güvenlik yasa tasarısı Ulusal Meclis’te kabul edildi. Parlamentoda, 17 Kasım’dan bu yana görüşmeleri devam eden tasarının 24’üncü maddesine göre, görevdeki güvenlik güçlerinin yüzü veya kimliğinin yayımlanmasını yasaklanacak. Söz konusu madde için 24 milletvekili “ret”, 146 milletvekili “kabul” oyu kullandı.
Yasağa uymayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin euroya kadar para cezası öngören yasa tasarısı, basın özgürlüğünü kısıtlayacağı, polis şiddetini artıracağı gerekçesiyle eleştiriliyor.
Tasarı aynı zamanda güvenlik güçlerine görev sırasında kameralar kullanarak insanları izleme, gösterilerde “drone” kameralar kullanma yetkisi veriyor.
Ulusal Mecliste kabul edilen tartışmalı 24. madde, Senatodan da geçerse son bir kez daha parlamentonun onayına sunulacak.
Fransa’da geçtiğimiz yıllarda yapılan sarı yelekliler eylemleri ve emeklilik reformuna karşı sokak gösterilerine yönelik polis sert müdahalesi dünya genelinde gündem olmuş ve sorumlu polisler hakkında soruşturmalar başlatılmıştı.
TEPKİLER SÜRÜYOR
Fransa Ombudsmanı Claire Hedonn, polis ile jandarmanın potansiyel sınırlarını aşmaları ve şiddet uygulamalarına yol açacağını belirttiği tasarının geri çekilmesi çağrısında bulundu.
Paris’teki Trocadéro Meydanı’nda yarın gazeteci örgütleri ile sendikaların ve insan hakları organizasyonlarının çağrısıyla güvenlik yasa tasarısının protesto edileceği gösteri düzenlenecek.
Geçen hafta tasarıya karşı yapılan protestolarda iki gazetecisi olmak üzere 33 kişi gözaltına alınmış ve göstericilere polis biber gazıyla müdahale etmişti.
Ülkede ve uluslararası camiada yükselen tepkiler üzerine Paris yönetimi, güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik yasasına, basın özgürlüğünü güvence altına alan madde eklenebileceğini bildirmişti.
“Gösterileri takip eden gazetecilerin valilikten akreditasyon yaptırması gerektiği” şeklinde İçişleri Bakanı Gerald Darmanin açıklama yapması üzerine,  AFP, Le Monde, Le Point, Mediapart, Le Figaro ve BFM TV gibi Fransa’nın önde gelen medya kuruluşları akreditasyon başvurusu yapmayacaklarına ilişkin ortak açıklama yayımlamıştı.