FARC üyesi, bölgesel lider, ‘barış mimarı’ bir isim: Kolombiya’da bir haftada 3 kişi öldürüldü

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, 15 Ağustos’ta FARC ile 52 yıldır devam eden savaşın ‘resmen’ son bulduğunu duyurmuştu. Ancak ülkede paramiliterlerin etkinliği devam ediyor. Bu hafta başından beri aralarında bir FARC üyesinin de olduğu 3 önemli isim Kolombiya’nın farklı bölgelerinde öldürüldü.

Kolombiya’da 52 yıldır silahlı mücadele veren Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) geçen yıl hükümet ile yürüttüğü barış müzakereleri uyarınca ateşkes ilan etmiş ve bu yıl resmen silahlı mücadeleyi bırakıp silahlarını Birleşmiş Milletler’e teslim etmeye başlamıştı.
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, 15 Ağustos’ta FARC’ın silahlarını yüklediği son kamyonun da yola çıkmasıyla birlikte “Bu savaşa son nokta konuldu, çatışmalar tamamen sona erdi ve ulusumuz için yeni bir dönem başladı” demişti.
Ancak Kolombiya’daki durum göründüğü kadar iç açıcı değil.
Sadece son beş günde biri FARC üyesi, diğeri bölgesel lider ve bir diğeri ise barış sürecinde önemli rol oynayan Molina olmak üzere 3 kişi öldürüldü.

Bölgesel lider çatışmalı bölgeden ayrılırken öldürüldü

teleSUR’un haberine göre Kolombiya’nın batısında yer alan Choco eyaletinde bir bölgesel lider olan Manuel Ramiez Mosquera, hayatını kaybetti.
Mosquera, 2 bin 500 dolayındaki Bajo Atrto Chocoano yerleşimcisinin temsilcilerinden biriydi.
Bölgedeki paramiliter hareketin artışından dolayı yerleşimciler, birkaç ay önce bu bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştı.
Bunun nedeni ise Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve paramiliterler arasında süren çatışmalardı.
Mosquera’nın çatışmalı bölgeden ayrılmaya çalıştığı sırada öldürüldüğü düşünülüyor.

FARC üyesi de öldürüldü

Perşembe günü FARC’tan “Choncon” ismiyle bilinen Brutney Alfonso Avila Snak da silahlı iki kişi tarafından öldürüldü.
Avila, motosiklet üzerinde kimliği belirlenemeyen iki kişi tarafından silahsızlandırılmış bölgede sabah saatlerinde öldürüldü.
Avila, barış süreci için imzalar atıldığından beri hayatını kaybeden dokuzuncu FARC üyesi.

Barış sürecinin önemli bir ismi de öldürüldü

Avila’nın hayatını kaybetmesinden sadece günler önce ise “Molina” adıyla bilinen Jesus Adan Mazo da Antioquia bölgesinde öldürüldü.
Kolombiya hükümeti ile FARC arasındaki barış sürecinde imzalanan anlaşmada büyük rol oynayan Molina, Pazartesi günü vurularak hayatın kaybetti.

2017’de 51 insan hakları aktivisti öldürüldü

Kolombiya’da bu yılın başından beri 51 insan hakları aktivisti öldürüldü, 300’den fazla hak savunucusu ise ciddi tehditler alıyor.
FARC üyeleri, ülkedeki paramiliterizmin ortadan kaldırılması için daha önceden defalarca çağrıda bulunmuş, barış sürecine yönelik en büyük tehdidin paramiliterler tarafından uygulanan şiddet olduğunu ifade etmişti.
Ancak Kolombiya Devlet Başkanı Santos, bu şiddetin önüne geçmek için kayda değer adımlar atmadı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz