Banka yönetim kurullarına çok önemli görevlendirmeler

Devlet bankası olarak bilinen Halk bankası ve Vakıfbank’ın yönetim kurullarına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatları ile göz dolduran önemli şahsiyetler seçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir dediğini iki etmeyen RTÜK başkanı Ebubekir Şahin Halk bankası yönetim kuruluna seçilirken,  eski milli güreşçi, Gençlik Ve Spor Bakan yardımcısı ve cumhurbaşkanı danışmanı Hamza Yerlikaya , Vakıfbank yönetim kuruluna ‘bağımsız üye’ olarak atandı.
Türkiye Halk Bankasının (Halkbank) bugün gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucu, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlandı.
Buna göre, Recep Süleyman Özdil, Himmet Karadağ, Sezai Uçarmak ve Mevlüt Uysal’ın, Yönetim Kurulu üyeliği görevine devam etmesi kararlaştırıldı.
Osman Arslan, Kerem Alkin, Meltem Taylan Aydın ve Maksut Serim de 3 yıl süreyle Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

RTÜK başkanı Şahin 12 bin 530 lira maaş alacak

En dikkat çeken atama ise Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Emin Özcan’ın yerine, 3 yıl süreyle göreve getirilen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in görevlendirilmesi oldu.
Genel Kurul Tutanağına gör Şahin, bu görevinden dolayı aylık 12 bin 530 Türk Lirası maaş alacak. Başka bir kamu görevi olmayan yönetim kurulu üyelerinin aylık ücreti ise 22 bin 500 Türk Lirası.
Denetim Kurulu üyesi olarak Faruk Özçelik görevine devam ederken, Yılmaz Çolak yine 3 yıl süreyle seçildi. 

Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atandı

Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun (VakıfBank), Olağan Genel Kurul Toplantı Sonucu, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Toplantı kapsamında bankanın yönetim kurulu ve yönetim kurulu komitelerinin görev dağılımları da belirlendi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı yardımcısı Hamza Yerlikaya bankaya bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atandı. Borsaya yapılan bildirime göre Vakıfbank’ta kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyeleri aylık 12 bin 530 TL maaş alıyor.
Yerlikaya, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini de yürütüyor.