Antalya Kiracılar Dayanışma Platformu Ankara’ya yürüyor

Ülke çapında kiralar katlanırken en çok artışın yaşandığı kentlerden olan Antalya'da kurulan Kiracılar Dayanışması Platformu'nun 16 üyesi Ankara'ya yürüyüşe başladı. Platform üyeleri hazırladıkları 36 maddelik dosyayı TBMM'ye sunacak.

Kentteki kiracıların, sosyal medyada bir araya gelerek oluşturduğu ‘Kiracılar Dayanışma Platformu 4 kişiyle başlayarak 6 bin kişiye ulaştı. Düzenli olarak kent merkezindeki Attalos Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi ve seslerini duyurmak için eylem yapıyor.

Uzun zamandır yaptıkları basın açıklamalarından dönüş alamayan platform üyeleri, seslerini duyurmak için Antalya’dan TBMM’ye yürüme kararı aldı. DHA’nın haberine göre, bugün Kepez ilçesinde buluşan ve üzerlerinde ‘Barınma anayasal haktır, hakkımız elimizden alınamaz’ yazılı tişört giyen 16 platform üyesi, bazı il ve ilçe merkezlerinde yürüyüş gerçekleştirerek Ankara’ya ulaşacak ve çözüm önerileri olarak hazırladıkları 36 maddelik dosyayı TBMM’deki siyasi partilere sunacak.

“Kiracıların mağduriyetinin önlenmesi için sesimizi duyuracağız”

Konuyla ilgili somut bir adım atılmadığını söyleyen Kiracılar Dayanışma Platformu Sözcüsü Cengiz Kul, “Yaptığımız basın açıklamalarına rağmen ne muhalefetten ne iktidardan dönüş alabildik. Avusturya’da bu konuyla ilgili çalışan bir araştırmacı, süreci araştırmak için buraya geldi. Bilgi alışverişi yaptık. Somut bir adım atılmadığı için; bu konuyla ilgili cinayetler işlendiğini, sokağa atılanlar olduğunu anlatmak için Türkiye Büyük Millet Meclisine gideceğiz. İl ve ilçeleri gezerek Ankara’ya gideceğiz” dedi.

Yaşadıkları sorunları da anlatacaklarını söyleyen Kul, “Türkiye’deki bütün kiracıların seslerini duyurmak için gideceğiz. 36 maddeden oluşan önerimiz var. Bunlar arasında 4 bin lira ve altındaki kiralardan ev sahiplerinden vergi alınmaması, vergilerin kademeli artması, tahliye taahhütnamelerinin noter huzurunda alınması veya hiç alınmaması maddeleri var. Bunlar, kiracıları fazlasıyla mağdur ediyor. Bunların önlenmesi için sesimizi duyuracağız” diye konuştu.

Yürüyüşe katılanlardan Seda Kul ise “Halkın seçtiği milletvekillerine, halkın yanında olması çağrısında bulunacağız. Emekli, asgari ücretli ve öğrencilerin barınamadığını ve barınma sorunu yüzünden dar gelirli vatandaşın yaşadığı sıkıntıları tek tek anlatacağız. Barınmanın anayasal bir hak olduğunu, bunu da devletimizin bizlere sağlaması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz