KERÇEP: “Ereğli’de hava kirliliğinin ana nedeni Erdemir Demir Çelik Fabrikası”

KERÇEP, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinin merkezinde yer alan, kent sahilinin ve körfezinin yarısını kaplayan demir çelik fabrika tesisi Erdemir'in çevreye ve halk sağlığına verdiği ağır zararlara dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı.

Karadeniz Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP) bileşeni olan siyasi partilerin, sendikaların, meslek odalarının ilçe temsilcilikleri ile yerel ve ulusal demokratik kitle örgütlerinden oluşan 18 katılımcı kuruluşun desteklediği basın açıklamasında Erdemir’in (Ereğli Demir Çelik Fabrikaları) yarattığı hava kirliliğinin altı çizildi.

‘İlçede yaşayanların yarısında solunum hastalıkları var’

Açıklamada, Çevre Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İzleme (HKİ) İstasyonları sonuçlarına ortaya konularak, 2021 yılında 220 gün, 2022 yılında 143 gün, 2023 yılının ilk 9 ayında ise 90 gün sağlıklı yaşam limitinin aşıldığı (ilgili yönetmeliğe göre yılda en fazla 35 gün aşılabilir), 28 aylık veriye göre ayın ortalama %38’inde sağlıksız hava solunduğu, özellikle gece saatlerinde kirliliğin arttığı, 2 yıl üst üste yapılan KERÇEP anketlerine katılanların bildirimlerine göre ilçede yaşayan ailelerinin yarısında solunum yolu hastalıkları bulunduğu vurgulandı.

‘Hava kirliliğine öncelikle Erdemir fabrika işçisi maruz kalmakta’

Erdemir’in yarattığı sağlıksız çalışma koşullarına değinilen açıklamada işçilerin sağlığı ile ilgili şunlar söylendi:

Bu olumsuz ortamdan en başta ve en çok ERDEMİR’de çalışanlarının etkilendiğini önemle vurguluyoruz. Erdemir işçileri maaşlarını sağlıklarıyla ödemek zorunda bırakılamaz. İşçi sağlığından ve emekten sorumlu olan bütün kuruluşları mücadelemize katılmaya, çalışanların üretimden gelen güçlerini kullanarak, sağlıklı ve çevreye duyarlı işyerleri oluşturmak adına seslerini yükseltip, taleplerini belirtmeye davet ediyoruz.

‘Erdemir’den çıkan cüruflar yakın bölgemizdeki yaşam alanlarını kirletmekte’

Erdemir’den yaşam alanlarına gönderilen cüruflara da vurgunun yapıldığı açıklama şu şekilde devam etti:

2023 yılının haziran ayında TÜBİTAK tarafından yayınlanan raporda ERDEMİR cürufunun suyla birleştiğinde balıklar üzerinde ölümcül etkisi olduğu açıkça belirtilmiştir. Cüruf ne yazık ki canlı yaşamına zarar vermeyecek hale getirilmeden, bölgemizdeki çeşitli şirketlerde geri kazanım işlemlerine sokulmakta, sulak alanlara, sebze meyve bahçelerine ve canlı yaşamına zarar verecek kullanımlar ve stoklar yapılmaktadır. Bölge ağır bir tozlaşmaya, sulak ve tarım alanların zehirlendiği, verimin düştüğü, canlı yaşamının doğrudan olumsuz etkilendiği bir sonuca sürüklenmektedir.

Özellikle ilçemizin Alaplı sınırında bulunan Kıyıcak Mahallesi’nde yüzbinlerce ton ERDEMİR cürufundan oluşan cüruf tepeleri yöre halkına, Ereğli ve Alaplı ile tüm bölgemizin havasına, suyuna ve toprağına zarar vermektedir. Mahkeme kararları ile tehlikeli atık olduğu belirlenmiş olan cüruf, ÇED raporları olmadığından faaliyetleri durdurulan ya da durdurulması gereken tesisler tarafından, halkın büyük tepkisine rağmen başka isimler altında, farklı faaliyetlermiş gibi gösterilerek, yaşam alanlarının hemen yanında stoklanıp işlenmekte ve Kıyıcak insanına bir oldu-bitti dayatılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerle, İsveç’te yaşayan Kıyıcak’lı Alparslan Ağaç kardeşimiz, yaşanan çevre felaketine karşı İsveç’ten Kıyıcak’a yürüyüş başlatmıştır. Duyarlılığından dolayı kutluyoruz ve mücadelesini desteklediğimizi kendisine ve Ereğli halkına duyuruyoruz.”

‘Erdemir’in birinci hedefi sürdürülebilir kârlılık’

ERDEMİR, faaliyet raporundaki öncelikli hedeflerinden “İklim Değişikliği” hakkındaki açıklamasında “İklim kriziyle mücadeleyi gezegenimize ve insanlığa karşı sorumluluğumuz olarak kabul ediyoruz. Tüm strateji ve politikalarımızı bu sorumluluk kapsamında yönetiyoruz.” Demiştir. Ekolojinin ve iklim değişikliğinin önemini teorik olarak kabul ettiğini ifade eden ERDEMİR, neden olduğu çevre kirliliği ile çevreye, canlı yaşamına ve gezegenimize olan sorumluluk mücadelesinde nerededir?

Biz söyleyelim, aslında ERDEMİR birinci hedefi olan “Sürdürülebilir Kârlılık” için, neden olduğu hava, toprak ve su kirliliği nedeniyle gerçekleşmekte olan iklim değişikliğini umursamamaktadır.

11 Şubat 2022’deki KERÇEP basın açıklamasına yapılan vurguyla Erdemir ve OYAK yönetimi uyarılarak, çevreye ve çevre yaşamına verilen zararlı faaliyetlerin iyileştirilmemesi karşısında mücadelenin büyütüleceğine değinildi ve şunlar söylendi:

Atatürk Anıtı önündeki basın açıklamamızda ERDEMİR Yönetimine çağrıda bulunarak Kıyıcak’ta cüruf geri kazanımına son vermesi gerektiği, faaliyetleri sürerse cüruf dağları oluşacağı hususlarında uyarmış, hava kirliliğini önleyici tedbirleri acilen alıp uygulaması çağrısında bulunmuştuk. Geçen zaman zarfında endişelerimiz gerçek oldu ancak bir iyileşme, bir olumlu değişim kesinlikle olmadı.
Buradan ERDEMİR’in çevreye zarar veren faaliyetlerini iyileştirmemesi halinde eylemlerimizi artıracağımızı, konuyu yargı sürecine taşıyacağımızı, ulusal ve uluslararası halk sağlığı kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, çevre örgütleri ve işçi örgütleri ile mücadelemizi daha güçlü ve daha etkili bir şekilde sürdüreceğimizi OYAK ve ERDEMİR Yönetimi’ne bildiriyoruz.
Takip edeceğiz ve vazgeçmeyeceğiz.

Kamu kurumlarına ve halka çağrı yapılan açıklamada son olarak “Daha güçlü katılımlar ve demokratik tepkilerle, devlet kurumlarının şirketlerin değil, halkın yararına kararlar almasını sağlayacağımıza gönülden inanıyoruz. Ekosistemi korumak için, temiz bir çevre ve gelecek için herkesi mücadeleye davet ediyoruz” dendi.

Basın Açıklamasına Destek Veren Kdz. Ereğli Çevre Platformu Bileşenleri 

 1. ADD Kdz. Ereğli Şubesi
 2. CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı
 3. ÇYDD Kdz. Ereğli Şubesi
 4. DEVA Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı
 5. Eğitim İş Kdz. Ereğli Temsilciliği
 6. Elektrik Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği
 7. Gönülden Hayvan Severler Derneği
 8. İYİ Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı
 9. Kandilli Kültür Derneği
 10. Ereğli Doğa Tarih ve Kültürünü Yaşatma Derneği
 11. Ereğli Kent Konseyi
 12. Ereğli Lisesi Mezunları Derneği
 13. Ereğli Sanat Kurumu
 14. Makine Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği
 15. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kdz. Ereğli Temsilciliği
 16. Saadet Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı
 17. Türkiye İşçi Partisi Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı
 18. Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz