Guatemala’da binlerce insan yeni geçirilen bütçe tasarısını protesto etmek için sokaklara döküldü. Yüzlerce kişinin kongre binasını bastığı protestolarda, binanın bir bölümünün ateşe verildiği görüldü. Bazı otobüs duraklarının protestocular tarafından yakıldı. Ayrıca, Cumartesi günü Ulusal Saray’ın önündeki protestoya yaklaşık 10.000 kişi katıldı.

Guatemala yakın zamanda binlerce insanı yerinden eden ve ülkenin altyapısını ciddi bir şekilde zedeleyen iki kasırga görmüştü. Buna rağmen, yeni geçen bütçe tasarısı hem sağlık ve eğitim kaynaklarını azaltıp hem de milletvekillerinin yemek fonlarını yaklaşık 65,000 pound arttırıyor. Bununla kalmaksızın, yeni yasa yetersiz beslenmeyle mücadele fonu ve yargı sisteminin de kaynaklarından da kesintiler öne sürüyor. Protestocular, yeni bütçenin ülkenin dikkati Covid-19 ve kasırgalar üzerindeyken gizli görüşmeler aracılığıyla geçirildiğini söylüyorlar.
Başkan Yardımcısı Guillermo Castillo, cuma günü verdiği bir basın toplantısında, Başkan Giammattei ile çok az iletişimlerinin olduğunu söyledi. Castillo ayrıca Başkan Giammattei’nin de ona katıldığı durumda istifa edeceğini bile önerdi. Castillo tek başına istifa etmeyecek, ancak hükümetin istifasının ülke için iyi olacağına ve bütçenin veto edilebileceğine dair de açıklamalarda bulundu.
Giammattei Castillo’nun açıklamalarına yanıt vermedi ve sadece Cumartesi günü Twitter hesabından yangınlara ve protestolara karşı paylaşımlar yaptı. Roma Katolik Kilisesi liderlerinin de dahil olduğu birçok dini grup da Giammattei’nın bütçeyi veto etmesini isteyen seslere katıldı.
Guatemala’da 2015’de yolsuzluk karşı kitlesel sokak protestoları ardından Başkan Otto Pérez Molina, Başkan Yardımcısı Roxana Baldetti, ve diğer kabine üyeleri istifa etmişlerdi. Eski Başkan ve yardımcısı hala cezaevinde yolsuzluk suçundan yargılanmayı bekliyorlar.