25 Eylül’de başlayan 10 Ekim Ankara Katliamı Davası 5’inci grup duruşması tamamlandı. Sanık Yakup Şahin’in “Burada İslam cezalandırılmak isteniyor” demesi üzerine salonda gerginlik çıktı. Sanık Yakup Karaoğlu ise Erdoğan’ın “Ülkeler kılıçla fethedilir ama adaletle ayakta kalır” sözlerine atıf yaparak kendisine iftira atıldığını iddia etti. Sanık Mehmedin Baraç’ın ise “Tüm terörist ölülerine leş denilir” demesi üzerine salonda arbede yaşandı. Mahkeme heyeti, Baraç’ı salonu provoke etmemesi konusunda uyardı. Duruşma sonunda ise heyet, sorumlu kamu görevlilerinin dinlenme talebinin reddine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 22-23 Kasım’da gerçekleşecek.

Dün başlayan 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın 5’inci grup duruşması tamamlandı. Dava boyunca olanlar ise şöyle:
Duruşma sonrasında aileler basın açıklaması gerçekleştirdi. Aileler “Hala kamusal sorumluluk işletilmiyor” dedi.
18.54 Dava  tarihi 22-23 Kasım olarak belirlendi. Heyetin açıkladığı kararlar ise şöyle:

 • Bilirkişi raporlarının dönüşünün beklenmesine,
 • Gaziantep Ağır Ceza Mahkeme’lerine yazılan ve cevap verilmeyen müzekkerelerin TEKİDİNE,
 • Yunus Durmazın ölüm olayı ile ilgili Adli Tıp Raporu’nun ve olay yeri görüntülerinin Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden TEKİDEN istenilmesine,
 • Bir kısım kamu görevlilerinin dinlenilmesi talebi ile ilgili daha önce RET kararı verildiğinden yeniden REDDİNE,
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kamu görevlileri ile ilgili yürüyen soruşturmada müfettiş raporunun ve soruşturma dosyasında yer alan idari raporların bir suretinin temini için müzekkere yazılmasına,
 • Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne mobese kayıtlarının gönderilmesi hususunda cevap verilmediğinden, bu müzekkerenin TEKİDİNE,
 • Sanıkların kırmızı bültenle aranması hususunda Adalet Bakanlığı’na yazılan müzekkere cevaplarının beklenmesine,
 • Mehmeddin Baraç’ın epilepsi rahatsızlığı nedeniyle ilgili hastane raporunun beklenmesine,
 • Haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan firari sanıkların teşhise elverişli fotoğraflarının temini için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına,
 • Dinlenilmek üzere hazır edilmesi istenen ancak hazır edilmeyen iki polis memurunun mahkemede dinlenilmesine,
 • Müşteki avukatları tarafından HTS kayıtlarının getirtilmesi taleplerinin kabulü ile ilgili yerlere müzekkere yazılmasına,
 • Bir kısım müşteki-mağdur avukatlarının bir kısım sanıklar yönünden suç duyurusunda bulunulması taleplerinin duruşma kayıtlarının çözümü yapıldıktan sonra talep doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığı’na evrakın gönderilmesine,
 • Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

18.51 Mahkeme heyeti ara kararı açıklıyor.
17.29 Duruşma 18.30’da devam edecek.
17.24 Savcı mütalaasını veriyor. Tüm sanıkların tahliye taleplerinin ve sorumlu kamu görevlerinin dinlenmesinin reddini talep etti.
17.21 Avukat Tugay Bek, katılan avukatlarına yönelik sanıkların tehdit ve hakaretleri konusunda mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını talep etti ve “Bu tehdit ve hakaretlerin ileride fiili saldırılara dönüşme ihtimali vardır. Mahkeme engellemek zorundadır” dedi.
17.16 Sanık Hatice Akaltın, Altıntuğ’un ifadelerini kabul etmediğini söyledi. Akaltın, “Sanık Esin koğuş arkadaşlarına ben eşimle 3 yıl önce Halep’teydim demiş. Otursun önce bunu açıklasın” dedi.
17.14 Sanık Esin Altıntuğ suçsuz olduğunu, örgüt üyesi olmadığını eşinden dolayı tutuklu olduğunu iddia etti. Ayrıca eşi ile Resul Demir’in bağlantılı olduğunu iddia etti. Altıntuğ, Sanık Hatice Akaltın’ın cezaevinden çıktıktan sonra Suriye’ye gitmekten bahsettiğini söyledi.
17.07 Sanık Resul Demir, kendisine yöneltilen suçlara ilişkin hiçbir şey demeden yalnızca suçsuz olduğunu iddia ediyor.
17.05 Sanık Abdülhamit Boz isim benzerliği nedeni tutuklu olduğunu iddia etti.
16.41 Duruşma, yaşanan arbedenin ardından devam ediyor.
15.31 Sanık Mehmedin Baraç, milliyetçi birisi olduğunu söyledi. “Müşteki avukatlarının maddi gerçeğe ulaşmak istediklerini düşünmüyorum” dedi ve “Suriye üzerinden PKK ve PYD’nin arasında anlaşmalar var. Kimse PYD ile IŞİD arasındaki anlaşmaları buraya yazmıyor. Birileri sanık koltuğuna devleti oturtmaya çalışıyor. IŞİD’in, PKK’nin, PYD’nin ortak organizasyonuyla bu insanlar öldürüldü” dedi. Salon Baraç’ın ifadelerine tepki gösterdi. Heyet başkanı “Mahkemeyi provoke etmekten vazgeç. Savunmanı yap” dedi.
Avukat Kazım Bayraktaroğlu “Bu ülkede hiç kimsenin cenazesine leş deme hakkı yoktur” dedi. Baraç “Bütün terör örgütlerinin ölüsü leştir” diyerek Bayraktaroğlu’na cevap vermesi üzerine salonda arbede çıktı. Mahkemeye 16.30’a kadar ara verildi.
15.05 Sanık Yakup Karaoğlu savunmasında, “Türkiye gizli tanık kaynıyor. İftiralarla yargılanıyoruz. Bu ülkede 70 yıldır PKK, DHKP-C gibi terör örgütleri, IŞİD gibi cani örgütleri tanınıyor. 40 yıldır bebek katilleri İmralı’da yatıyor. Evet, ben şeriat istiyorum, Ben Allah’ın kanunları hüküm sürsün istiyorum. Bunun için suçluysam cezamı çekerim. Ben terörist değilim” dedi.
14.47 Sanık Yakup Karaoğlu savunmasında, “Ülkeler kılıçla fethedilir ama adaletle ayakta kalır. Bunu ben söylemiyorum. Bunu Recep Tayyip Erdoğan söylüyor. İftiralarla kişi mağdur edilemez. İsnat edilen suç delillerle somutlanmalıdır” dedi ve 10 Ekim Avukatlar Komisyonu’nun hakimi yönlendirmeye çalıştığını söyledi.
14.46 Mahkeme salonunda elektrikler kesildi.
14.27 Sanık Hacı Ali Durmaz konuşmak istemediğini beyan etti.
14.12 Sanık Yakup Şahin “Burada İslam cezalandırmak isteniyor” dedi. Şahin’in dediklerine aileler tepki gösterdi.
14.06 Sanık Talha Güneş  savunmasında, 10 Ekim Avukatlar Komisyonu’nun yalan söylediğini ve delil olarak kullandığı fotoğrafların aciz olduklarını gösterdiklerini söyledi. Sanık Güneş “Mesleklerine saygılı olsa bunlar bize söylemekten utanırlar. Avukat Tugay Bek terör örgütü PKK’nin uzantısı olan HDP ile bağlantılıdır. Kişi başkasının kirliliğinden bahsederken ellerinin temiz olup olmadığına bakması lazım”dedi. Güneş’in ifadelerine aileler ve yakınları tepki gösteriyor. Heyet salonu susturmaya çalışıyor. Sanıklar hakaretle karşılık verirken, sanık Mehmedin Baraç, avukatları tehdit ediyor.
13.53 Sanık beyanlarıyla devam ediliyor.
13.51 Sanık avukatı Orhan Şahin, sanık Abdülhamit Boz’un geçmişte El Kaide ile bağlantılı olduğunu, bu yüzden IŞİD’le bağlantısının olamayacağını söyleyerek iftira atıldığını iddia etti.
13.47 Duruşma verilen aradan sonra sanık müdafilerin, tahliye talepleriyle devam ediyor.
11.58 Mahkemeye 13.30’a kadar ara verildi.
11.27 Sanık  müdafileri sanıkların serbest bırakılması için beyanda bulunuyor.
11.09 Avukat Özdel, sanıkların IŞİD içindeki pozisyonlarını açıklıyor.
11.07 Avukat Özdel sözlerine “Bölge mahkemeleri sanıklara müsamaha göstermiştir. Bu sebeple dosyalarının ayrılmasını talep ediyorlar” diyerek devam etti.
11.03 Avukat Ahmet Özdel, sanıkların tutukluluk halinin devamına ilişkin beyanda bulunuyor. Özdel, “Tanık olarak dinlenmesi gereken 2 polisi bile hazır etmeyen Emmniyet Genel Müdürlüğü IŞİD’i bu hale getirmiştir” dedi.
10.55 Avukat Doğanoğlu, mahkemeye hitaben, “Sadece bizlere karşı değil, Ezidi kadınlara, Alevilere ve Kürtlere karşı da sorumluluğunuz var” dedi.
10.53 Avukat Doğanoğlu, IŞİD’in sivil alanı hedef almasının savaş suçu olduğunu belirterek, Antep mahkemelerinin, sanıkların suçlarını basit olarak niteleyerek serbest bıraktığını, bu nedenle bu mahkemenin alacağı kararın önemli olduğunu vurguladı.
10.50 Sanıklardan Mehmedin Baraç ve Abdülhamit Boz, 10 Ekim Avukat Komisyonu’ndaki avukatları tehdit etti.
10.37 Avukat Senem Doğanoğlu IŞİD’in insanlığa karşı suç niteliği taşıdığına ilişkin beyanda bulunuyor. Doğanoğlu, Birleşmiş Milletler’in IŞİD’i, evrensel nitelikte eşi görülmemiş bir tehdit olduğunu belirtti.
Güncelleniyor…
Sendika.Org/ Ankara, Toplumsalhukuk.net


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz