KHK ile ihraç edilen ve 171 gündür açlık grevinde olan öğretmen Esra Özakça direnişin 1. yılında yazdı.

Bununla ilgili kısa da olsa duygularımı aktarmak istiyorum. Direnişle geçen bu yılı nasıl hangi kelimelerle ifade edebiliriz ki. Tek başına önce Yüksel’de şimdi Numune Hastanesinin zindanlarında devleşen Nuriye ablanın iradesi hangi cümleye, hangi kelimeye sığar ki?
Yüksel direnişi de direnişçileri de zamanla büyüdü ve sayıları arttı. Arkamızda haklı olmanın gücüyle direndik zalime, ve direniyoruz.
Yüksel direnişçileri birer kahraman ve cesurluk abidesi değildirler. İnsanlar içinde yanlızca birer insanız. Evrende yalnızca birer kum tanesiyiz. Bizleri işlerimizden atarak onurumuzu da elimizden almaya çalıştılar. Toplum içinde birer suçlu ,birer vebalı gibi dolaşmamızı istediler. Binlerce emekçi iş aradı vermediler, ev aradı vermediler, sosyal güvenceleri ellerinden alındı. ‘Vardır bir suçları, yoksa niye atılsınlar’ algısını yükseltmeye çalıştılar. İnsanlar yakınlarından çevrelerinden bir gecede bir damgayla işinden atıldığını saklamak istese de; çarşaf çarşaf yayınlanan listelerle bunu yapamadı. İnsanlarımızı utanç içinde yaşamaya mahkum edeceklerdi…
İşte Yüksel direnişi, başı öne eğdirilmek istenen emekçilerin başını kaldırdı. Bizler KHK zulmünün ne olduğunu tam 365 gündür çeşitli bedellerle anlatıyoruz. Nuriye ve Semih açlığıyla dünyaya duyurdu. Artık KHK ile işinden edilenlerin nasıl ve niçin atıldıklarını anlatmaya ihtiyacı kalmadı, bu oyun bozuldu. Bu, direnişimizin bir çok kazanımından yalnızca biridir.
Bizler bu onursuzluğa karşı insan olma sorumluluğumuzla direndik, hayır bizim elimizden ekmeğimizi alamazsınız dedik. Bize sokak ortasında işkence yapılmak istendi, hayır bu insanlık onuruna aykırıdır dedik direndik. Sizi aç bırakacağız dediler, hayır biz açlığımızla hak arayacağız dedik direndik. Bunların da bedelini Nuriye, Semih, Nazife ve Abidin abi hapishane tecriti ile bizler ev hapsi ve her türlü işkence ile ödedik ödüyoruz. Bugün açlık grevinin 246. / 171. Günü.
Bugün dünyada ve Türkiye’nin bir çok yerinde destek eylemleri, destek açlık grevleri sürüyor. Bunun yanında gözaltı ve tutuklama terörü de…
366. gün ve tek söylemle eylem sürüyor ‘İşimizi Geri İstiyoruz’ . Bizler 1 yıldır aynı yerdeyiz. Fakat onlar 1 yılda işkencelerden işkence, terör demogojilerinden demogoji beğenemediler.
Ve biliyoruz ki ‘Biz haklıyız ve mutlaka biz kazanacağız!’


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz