İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, korona virüsü yüzünden dün İstanbul’da vefat eden kişi sayısının 186 olduğunu açıkladı. İmamoğlu “Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayışımız, 450’lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normal kasım ayında bizim definimiz İstanbul’da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450’ye doğru gidiyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sabahın erken saatlerinde Gürpınar Su Ürünleri Hali’ne gitti. Korona virüsü salgınına dair konuşan İmamoğlu, İstanbul’da dün bulaşıcı hastalıktan 186 kişi öldüğünü söyledi ve “Mecburum konuşmaya. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı?” dedi.
Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, İSYÖN A.Ş. Genel Müdür Hamdi Arpa ve İstanbul Su Ürünleri Komisyoncular Derneği (İSKOMDER) Başkanı Mahmut Uçan ile balıkçı esnafını ziyaret eden İmamoğlu esnaflarla salgın konusunu da konuştu. Bir esnafın “Bazı belediyeler, aynı gün iki yerde pazarı olan esnafa, birini açtırıyor, birini açtırmıyor” demesi üzerine İmamoğlu “Pandemi ile mi ilgili acaba” sorusuyla karşılık verdi. Esnaf bu soruya “Galiba pandemiyle alakalı” yanıtını verdi.

‘Defin sayışımız 450’lerde, yetişemiyoruz’

Başka bir esnaf ise konunun pandemiyle değil, zabıta eksikliğiyle ilgili olduğunu söyleyince İmamoğlu şöyle konuştu:
“Eğer pandemiyle ilgili bir daraltma yapıyorlarsa, ben, pandemiyle ilgili alınan her tedbire saygı duyuyorum; açık söyleyeyim. Buna siz de saygı duyun. Bu konuda benim dilimin kemiği yok. Çünkü ben konuşmazsam, ne yapacağım? Mecburum konuşmaya. Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul’daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece. Defin sayışımız, 450’lere doğru yürüyor. Yani yetiştiremiyoruz. Normal kasım ayında bizim definimiz, -Allah rahmet eylesin; bütün ölmüşlerimize rahmet diliyorum- İstanbul’da 202, 190, 180 kişidir. Şu anda 450’ye doğru gidiyor. Bu kadar zor durumdayız. Bunu bilin. Ama bu dediğinizde başka bir konu varsa, hangi ilçeyse iletin. Biz de o ilçelerle görüşelim. Ama pandemiyse konu, hepinizi Allah korusun. Ben de yaşadım. Ben de o hastalığı geçirdim. Dolayısıyla hiçbir haneye, o hastalık girmesin isterim. Lütfen siz de dikkat edin.”
Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin tamamında dün bir günde 139 kişinin korona yüzünden vefat ettiğini açıklamıştı.

‘462 pazarın 6-7 tanesinin yetkisi bizde’

İmamoğlu, esnafın pazar yerleriyle ilgili şikayetlerini dile getirmesi üzerine İstanbul’da çok az semt pazarından sorumlu olduklarını söyledi ve “İstanbul’daki 462 semt pazarının, sadece 6-7’si bizim yetki alanımızda. Onun dışındaki pazarlarda bir yetkimiz yok. Canınızı sıkan unsurlar var ise, bize iletin, biz de ilgili başkanlara iletelim” dedi.
Her yerde pazar açma niyetlerinin olmadığını belirten İmamoğlu, “İBB olarak, örnek pazarlar açarak, örnek uygulamalarla sisteme katkı sunmak istediğimiz için pazar açalım istiyorum. Arkadaşlarımla da öyle çalışıyoruz. Oralarda, özellikle İstanbul’da üretilen bazı ürünlerin de satılmasına fırsat tanımak istiyoruz. O bağlamda biz de pazar açmaya biraz devam edeceğiz” diye konuştu.