Gazeteci Barış Pehlivan’ın tahliye talebi reddedildi

Gazeteci Barış Pehlivan hakkında Libya’da öldürülen MİT mensubuna ilişkin yaptığı haber gerekçe gösterilerek açılan davanın duruşması 16 Kasım'a ertelendi.

Cumhuriyet’teki yazısı gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle Silivri’deki Maltepe Açık Hapishanesi’nde tutuklu bulunan gazeteci Barış Pehlivan’ın bugün görülen duruşmasında tahliye talebi reddedildi, duruşma 16 Kasım 14:30’a ertelendi.

Barış Pehlivan ve salondakiler tepki gösterdi. Pehlivan, “Bu yaptığınızın zalimlik olduğunu düşünüyorum eğer siz bugün karar vermezseniz ben yine yarın cezaevine döneceğim. Ara verin kararı verin 10 sayfa eklendi dosyaya bir saatte bakıp değerlendirirsiniz siz zalimlik yapıyorsunuz” dedi.

Gazeteci Pehlivan, daha önce 3 yıl 9 ay ceza aldığı ve cezaevinde 6 ay kaldıktan sonra tahliye edildiği davayla ilgili 15 Ağustos’ta beşinci kez cezaevine girmişti. 

Ne olmuştu?

Gazeteci Barış Pehlivan’a, 2020 yılında Libya’da görev yaparken ölen MİT mensubunun kimliğini deşifre ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmıştı. Mahkeme, Pehlivan’a 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

İlk olarak 6 Mart 2020’de tutuklanan Pehlivan, cezaevinde altı ay kaldıktan sonra başka bir davaya konu olmamak kaydıyla 9 Eylül 2020 tarihinde denetimli serbestlikle salıverilmişti.

Pehlivan hakkında 30 Mart 2023’te yaptığı başka bir haber yüzünden yeni bir dava daha açılmış, mahkeme bu yeni davanın denetimli serbestliğini bozduğuna hükmederek Pehlivan’ın tekrar cezaevine girmesine karar vermişti.

Pehlivan, bu nedenle 17 Mayıs 2023’te de cezaevine çağrılmış, açık cezaevinde birkaç saat kaldıktan sonra Covid-19 izni nedeniyle dışarı çıkmıştı.

Hakkında beşinci kez tutuklama kararı çıkarılan Pehlivan’ın 16 Ağustos 2023 tarihinde denetimli serbestlikten yararlanmak için yaptığı başvuruya yanıt verilmemişti. Pehlivan, infazını tamamlamak üzere gittiği Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde üç aydır tutuklu bulunuyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz