Van T Tipi raporu açıklandı: Tutuklular darp edildi

Van T Tipi Cezaevi’nde darp edilen tutuklular ile görüşen ÖHP’li avukatlar hazırlanan raporu açıkladı. Raporda, Cezaevi 2’nci Müdürü’nün 7-8 gardiyanla kadınlar koğuşuna giderek, hakaretler yağdırdığı ve tutukluları darp ettiği belirtildi.

Gardiyan ve jandarmanın kadın tutukluları darp ettiği Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne giden Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan (ÖHP) bir heyet, görüşme sonrası İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’nde açıklama yaptı. İHD yöneticileri ve tutuklu ailelerinin de katıldığı açıklamada konuşan İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, adalet ve hukukun yok sayıldığı bir süreçten geçildiğine işaret ederek, “OHAL kalkmadığı sürece bu ülkeye demokrasi gelmez, aksine Van T Tipi Cezaevi’ndeki gibi hadiseler toplumun tüm alanlarında yaşanmaya devam edecektir. Buradan sesleniyoruz. Cezaevlerindeki hukuksuzluklara son verin” dedi.
‘OHAL İŞKENCENİN MEŞRULAŞMA SEBEBİ OLAMAZ’
Ardından konuşan ÖHP üyesi Avukat Erhan Çiftçiler, baskı ve OHAL’in kalıcılaştırılmaya çalışıldığına vurgu yaptı. Cezaevlerinde yaşanan kimi sistematik hak ihlallerinin sık duyar hale geldiğini hatırlatan Çiftçiler, “Ama bu son yaşanan ihlal fiziki bir şiddete dayanıyor. Tek sıra sayımı yapıyorlar, tek sıra dayatması bizi 80’lerdeki uygulamalara götürmektedir. Müvekkillerimiz bize aktardıkları tek sıra sayım yapılmasını kabul etmemeleri üzerine işkence vakasını yaşamalarıdır” diye konuştu.
Daha sonra ÖHP üyesi Avukat Gulan Çağın Kaleli, Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan raporu okudu. Hazırlanan rapor şu şekilde:
“* 08.08.2017 Salı günü Van T Tipi Hapishanesi’nde meydana gelen baskı, darp ve yaralama iddiasıyla derneğimize yapılan başvuru üzerine bir heyet oluşturulup T Tipi Hapishanesine gidilmiştir. Hapishane müdürü ile görüşme talebinde bulunulduğu halde müdür görüşme talebini reddetmiştir. Böylece mahpuslarla görüşme gerçekleştirilememiştir.
* Heyetin Girişimleri: Heyetimiz üyelerince Van T Tipi Hapishanesi Müdür Yardımcısı Mehmet Ceylan ile yapılan görüşmede şunları ifade etmiştir:
– Dün(08.08.2017) hapishanemizde olaylar yaşanmıştır. Olayların içeriği hakkında bilgi verme yetkisine sahip değilim. Van Cumhuriyet Başsavcılığıyla görüşüp bilgi alabilirsiniz. Bazı tutuklu, hükümlü ve personelden yaralı olan insanlar var.
– Hükümlü olan mahpusların görüşmelerine avukat kısıtlaması getirilmiştir. Bundan sonra haftada 1 saat kamera gözetiminde avukat görüşü yapılacaktır.
– Hapishanemizde mevcut kapasiteden 400 mahpus fazla bulunmaktadır.
– Mahpuslara yeterli sağlık hizmetleri verilememektedir. Haftada iki gün doktor gelebilmektedir, bu husus Sağlık Bakanlığını ilgilendirir. Bundan dolayı sorunlar çıkmaktadır. Tutuklu ve hükümlü sayısı 5000’e ulaşamadığından hastane kurulamıyor.
TUTUKLULARIN VERDİĞİ BEYANLAR
* Aynur Bağış’ın Beyanı: Hapishanede 963 mahpus bulunmaktadır. Bunlardan 30’u kadındır. 05.08.2017 Cumartesi akşamı gardiyanlar sayım için geldiklerinde 3 arkadaşımıza hakaret ettiler. Hasta olan Saime arkadaşımızı sürükleyerek yatağından aşağı indirip hakaretler ettiler. Bunun üzerine 2’nci Müdür Mikail Matmah yanına 7-8 erkek gardiyan alıp kadın koğuşlarına baskın yaptı. ‘Siz bizim söylediklerimize uymak zorundasınız’ deyip gitti. 08.08.2017 Salı günü 3 gardiyan ve başkanları gelip zorla sayım almaya çalıştılar. Biz de bu yöntemin doğru olmadığını söyledik. Bunun üzerine adını Hacer bildiğim bir gardiyan “Siz göreceksiniz” deyip gitti. Diğer bazı erkek gardiyanlar da sinkaflı ve ağır küfür ve hakaretler saf ederek gittiler. Sonrasında C-5 erkekler koğuşundan sesler gelmeye başladı. Camdan bakınca erkek mahpusların ters kelepçe ile hücreye götürüldüklerine şahit olduk. Daha sonra 2. müdür ve beraberinde gelen 7-8 gardiyan bizim koğuşa gelerek arkadaşlarımıza hakaretler yağdırıp arkadaşlarımızı darp etmeye başladı. Saat dörde kadar su ve elektriği kestiler. Bu esnada koğuş içerisinde bulunan bazı arkadaşlar hakaretlere maruz kaldılar. Bazı arkadaşlarımız darp edildi. Yürüyemeyen ve vücudunda morluklar oluşan arkadaşlarımız var. Durumumuz iyi değil, bu hukuksuzlukların son bulması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.
‘MÜDÜR HER TÜRLÜ BASKIYI UYGULAYACAKLARINI SÖYLÜYOR’
* Faruk Demir’in Beyanı: Hapishanede Fetöcülere daha esnek davranılıyor. Fetöcülerin kantinden zamanında ve her türlü ihtiyaçları karşılanırken bizim ihtiyaçlarımız geciktiriliyor. Sportif, sanatsal vb faaliyetlerinde de Fetöcülere esnek davranılıyor. Cezaevi idaresine yazdığımız dilekçeler zamanında teslim edilmiyor. Müdür her türlü baskıyı uygulayacağını söylüyor.
GAZETE VERİLMİYOR
* Sara Kaya’nın Beyanı: Bir aydır hakkımız olan sportif faaliyetlere izin verilmiyor. Sadece kütüphaneden kitap alabiliyoruz. Dört gündür gazete verilmiyor. Burada çok ciddi hak ihlalleri var, baskılar bitmiyor. Herkesin bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz.
25 TUTUKLU YARALANDI
Meydana gelen olayların sonucunda 25 mahpus çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bunlardan durumu iyi olmayanların olduğu gözlemlenmiştir. Mahpusların zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Cezaevi idaresinin baskıcı, keyfiyetçi tutumu söz konusudur.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz