Taylan Kulaçoğlu için İHD'de açıklama

Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanan Taylan Kulaçoğlu için İHD İstanbul Şubesi’ne başvuran ailesi, Kulaçoğlu’nun serbest bırakılması istedi. 
Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklanan Taylan Kulaçoğlu’nun ailesi ve avukatı, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvuru yaptı. Başvuru sonrası açıklama yapan aile ve avukatları, tutuklanma sürecinden cezaevi koşullarına kadar yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti.
Müvekkilinin gözaltı ve tutuklama sürecini üzerinde duran avukatı Tamer Doğan, ilk gözaltına alınışında serbest bırakılan Kulaçoğlu’nun daha sonra yeniden gözaltına alınıp tutuklandığını hatırlattı.

Avukatı: Önceden verilmiş bir karardı

Av. Doğan, “Sabaha kadar Taylan’ı tutuklayacak hakim aradılar. Taylan’ı tutuklayacak hakim bulamıyorlardı, onu buldular. Evi sabah tekrar basıldı. İşlemleri bütün aşamalarda avukatsız yapmaya çalıştılar. Emniyette de avukatsız yapmaya çalıştılar. Bütün hukuksuzlukları denediler. Bizlerin baskıları sayesinde ancak savcılıkta avukat eşliğinde ifade verdi. Ancak son anda biz yetişemedik, bu ayak oyunlarına. Balıkesir’den hızlıca Ayvalık’a getirmişler. CMK’den bir atadıkları bir avukatla, haberimiz olmadan SEGBİS marifetiyle hızlı bir tutuklama kararı okuyarak tutukladılar. Zaten önceden verilmiş bir karardı. En önemli husus şu: bir gün önce serbest bırakıldığı koşullarda hiçbir değişiklik olmadı” dedi.

‘Oğlum muhalif olduğu için tutuklu’

Kulaçoğlu’nun annesi Saliha Kulaçoğlu ise, oğlunun 2013’te gözaltına alınması sonrası hayatlarının kabusa döndüğünü dile getirdi.
Tehdit, taciz, fiziki şiddet ve dükkanlarına el konulmasına kadar bir çok baskıya maruz kaldıklarını söyleyen anne Kulaçoğlu, tüm bunlara rağmen oğlunun kararlılıkla yoluna devam ettiğini belirtti. Artan saldırılar nedeniyle oğlunun hayatından endişe duymaya başladığını da ifade eden Kulaçoğlu, “Oğlum muhalif olduğu için, AKP’ye politik eleştiriler yaptığı için tutuklu. Oğlum hayatı boyunca haksızlığa uğrayanlarla dayanışma içinde oldu. Siyaseti eleştirmek, muhalif olmak ve insanlarla dayanışmak suç mu? Bir anne olarak oğlumla gurur duyuyorum. Mücadelesini sahipleniyorum. Taylan’ın tutuklanması siyasi bir karardır ve rehin olarak tutulmaktadır. Sağlığı cezaevinde kalmak için uygun değil. Oğlum için adalet istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kulaçoğlu için çağrı

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri de yaptığı konuşmasında sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan çok sayıda kişi tarafından başvuru aldıklarını, bunun da daha baskıcı bir yönetim anlayışının dayatılmaya çalışıldığının göstergesi olduğunu belirtti.
Baskılara karşı toplumsal muhalefetin örgütlenmesinin önemi üzerinde duran Yoleri, “Tepkilerin ortaklaştırıldığı mecraların oluşturulması oldukça önemli. Buradan Taylan’a yönelik haksızlığın son bulması çağrısı yapıyoruz. Sağlığıyla ilgili endişeler çok yerinde. Hapishanelerden derneğimize çok sayıda başvuru yapılıyor. Özellikle salgın döneminde hapishanelerde sağlığa erişimin tamamen imkansız hale geldiğini görüyoruz” diye belirtti.
Kulaçoğlu’nun ablası Özen Kulaçoğu ise, “Paylaşımlarını hiçbir kapalı ortamlarda yapmamıştır. Bütün hesapları herkesin görebileceği şekildedir. Bu düşünceler hiçbir şekilde suç değildir. Bu düşüncelere sahip olmak için insan olmak yeterlidir. İsimsizler Hareketi’nin verdiği rahatsızlıktır” diyerek, kardeşinin derhal tahliye edilmesini istedi.