Baro başkanlarına inşaat sahibinden taciz

Ankara'da önleri polis barikatıyla kesilen baro başkanları bekleyişlerini sürdürdükleri yol üzerindeki gökdelen inşaatı sahipleri tarafından taciz edildi.

Ankara’ya düzenledikleri “Savunma Yürüyüşü”nün ardından başkent girişinde sabah saatlerinde önleri kesilen 60’a yakın baro başkanının Eskişehir Yolu üzerindeki bekleyişi sürüyor.

Baro başkanlarının önlerinin kesildiği yerde bulunan “Elia Center” adlı inşaatın yetkilileri gün içinde avukatlara defalarca “burası özel mülk, burayı boşaltın” diyerek tacizde bulundu. Akşam saatlerinde ise bir inşaat yetkilisinin bazı avukatlara küfretmesi üzerine ortamın gerildiği öğrenildi.

İnşaat yetkililerinin tacizlerine polisin engel olmadığı, ancak akşam saatlerinde yaşanan gerilimin ardından araya girdiği görüldü.

Baro başkanları ve yöneticileri bekledikleri alanın inşaata ait özel bir mülk olmadığını, cadde kenarında kamusal bir alanda beklediklerini, zaten burayı kendilerinin seçmediğini, polisin önlerini burada kestiğini dile getirdiler.

Öte yandan polis önce alandaki basın mensuplarını ablukaya aldı, daha sonra da Ankara’ya girmek için bekleyişlerini sürdüren avukatların çevresini bariyerlerle çevirdi.

Avukatlara getirilen yemeğe el konuldu

Polis Ankara Barosu’nun meslektaşlarına dağıtmak için alana getirdiği yemeğe de el koydu, dağıtılmasına izin vermiyor.

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Twitter hesabından “Ankara Barosu’nca buradaki Baro Başkanları ve meslektaşlar için getirtilen yemeklere el konuldu az önce. Ayıbın, hukuksuzluğun tarihi yazılıyor Başkent girişinde. Unutmayın şunu: Aç da bıraksanız, susuz da bıraksanız savunma makamı susmayacak. Direniyoruz. #SavunmaDurdurulamaz” diye yazdı.

Gün içinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından avukatların güneşten korunmaları için gönderilen çadırın kurulması da polis tarafından engellenmişti.